Vedci: Dánsko je najspokojnejší štát sveta

01.07.2008 12:25
Kodaň, Dánsko, metropola
Hlavné mesto Kodaň. Autor:

Najspokojnejšou krajinou sveta je Dánsko. Prispieva k tomu demokracia, sociálna rovnosť a mierumilovná atmosféra. Najhoršie je na tom Zimbabwe, sužované politickými a sociálnymi nepokojmi. Spojené štáty americké skončili na šestnástom mieste. Výplýva to z výsledkov rozsiahleho medzinárodného výskumu verejnej mienky.

Výskum World Values Survey, sponzorované vládou USA, uskutočňujú sociológovia pravidelne už od roku 1981. Podľa výsledkov prieskumu spokojnosť v jednotlivých štátoch sveta narastá. Týka sa to konkrétne 45 z 52 analy­zovaných štátov. „Domnievam sa, že z týchto výsledkov vyplýva, že existuje silná väzba medzi mierom a spokojnosťou,“ vysvetlil vedúci projektu Ronald Inglehart, politológ z Michiganskej univerzity. Tvrdí aj, že spokojnosť súvisí s kvalitou demokracie v štáte. Preto sa jednotkou vo výsledkoch stalo Dánsko.

„Dánsku sa darí aj v oblasti ekonomiky. Hoci to nie je najbohatšia krajina sveta, prosperuje,“ dodal Inglehart. Vysoko na rebríčku sa umiestnilo i Portoriko a Kolumbia, severné Írsko, Island, Švajčiarsko, Írsko, Nizozemsko, Kanada a Švédsko.

Šestnáste v poradí skončili Spojené štáty, čo Inglehart hodnotí ako úspech. „I keď nie sú zďaleka najspokojnejším štátom na svete, z globálneho pohľadu sú na tom Spojené štáty dosť dobre. Krajine sa darí nielen ekonomicky, ale vedie si dobre aj v otázkach rovnosti pohlaví, tolerancie k etnickým a sociálnym odlišnostiam a vyznačuje sa aj vysokou mierou politických slobôd,“ dodal.

Vedci sa pýtali celkovo 350 000 respon­dentov, ktorí mali odpovedať na dve otázky, týkajúcich sa celkovej spokojnosti ľudí s ich životmi.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku