Čína: Na Mesiaci budeme skôr ako USA

Čína je schopná vyslať na Mesiac ľudí skôr ako USA, informovala internetová stránka spoločnosti BBC. Vysoký predstaviteľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Michael Griffin pre spoločnosť BBC priznal, že na lunárnom povrchu môžu čínski astronauti pristáť skôr než v roku 2020, keď USA plánuje vyslať ľudskú posádku na Mesiac na rakete Orion.

15.07.2008 17:14
Čínska raketa Foto:
Štart prvej čínskej lunárnej sondy Čchang E-1.
debata

Podľa jeho slov má Čínsky národný úrad pre vesmír „know-how“ na to, aby sa prvým človekom na Mesiaci od misie Apollo v roku 1972 stal Číňan. Čínski predstavitelia však uviedli, že podobné plány nemajú a vyjadrili pochybnosti, že by sa im to podarilo pred rokom 2020.

Krajina poslala za uplynulých päť rokov do kozmu ľudskú posádku dvakrát, v roku 2003 a 2005. Ďalšiu misiu plánuje v októbri tohto roku po skončení OH v Pekingu. Griffin v rozhovore vyjadril nádej na ďalšiu spoluprácu USA a Číny v skúmaní vesmíru.

„Na spoluprácu s Čínou sme už dali podnet, hlavne v oblasti vedeckých iniciatív,“ povedal. „Myslím si, že spolupráca nás vždy obohatí viac ako spory. Rád by som pripomenul, že prvá americko-sovietska spolupráca vznikla v roku 1975, prakticky na vrchole studenej vojny,“ dodal. „O 18 rokov neskôr to viedlo k diskusii o Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS),“ zdôraznil.

Americká konzultačná spoločnosť Futron, ktorá podniká v leteckom, kozmickom a telekomunikačnom priemysle, vyhlásila, že „pozíciu USA ako vesmírneho lídra ohrozujú“ ďalšie krajiny, ktoré vstupujú do súťaže. Vesmírny program postupuje veľkými krokmi aj v Indii. Tento rok by mala krajina vyslať do kozmu sondu Čandrajan bez ľudskej posádky.

debata chyba