Dobšinského fara stále dýcha rozprávkami

Vstupnú tabuľu pri vjazde do obce stráži z dreva vytesaná princezná Milica. Autobusová zastávka stojí na čarodejníckom chrbte Baby Jagy. Jej mačka sleduje okolie zo strechy čakárne. Len o niekoľko metrov ďalej všetko pozoruje Dlhý z rozprávky Dlhý, Široký a Bystrozraký. V ruke drží informačnú tabuľku o výnimočných slnečných hodinách za obcou. Aj ich súčasťou sú rozprávkové bytosti.

16.07.2008 16:43
Drienčany zastávka Foto: ,
Zastávka ako v rozprávke. Cestujúcich autobusmi víta v obci Drienčany Baba Jaga a jej mačka.
debata

Reč je o Drienčanoch, malej dedinke v okrese Rimavská Sobota. Výjavmi z rozprávok si jej obyvatelia pripomínajú svojho rodáka, kňaza, no najmä rozprávkara Pavla Dobšinského. Na miestnej fare žil, pracoval a písal rozprávky celých dvadsaťštyri rokov. Pochovaný je od nej iba niekoľko metrov, pri kostolíku. Starostka Drienčan Viera Gregorčoková (Smer) netají, že na Dobšinského a jeho diela sú obyvatelia obce hrdí.

„Aby sme si ho pripomínali, obec zdobia a skrášľujú drevené sochy bytostí z jeho rozprávok. Vyrezal ich Dušan Šarkan. Postupne budú pribúdať ďalšie. Socha princeznej pri vjazde do obce z opačného konca, Valgat či rozprávkový šarkan,“ vykresľuje starostka. Obec má aj svojské slnečné hodiny. Sú, samozrejme, rozprávkové a fungujú presne. Ich súčasťou je sedem bytostí. Janko a Marienka, princezná, Janko Hraško, černokňažník, Maruška a trpaslík. „Chodia ich obdivovať turisti zo Slovenska aj zahraničia, ale aj deti počas školských zájazdov a výletov,“ zdôrazňuje Gregorčoková.

Tento rok si obec pripomína 180.¤výročie narodenia slávneho rozprávkara. Aj preto tu vymysleli ďalšie aktivity. Po rekonštrukcii strechy a fasády fary z 19.¤storočia, v ktorej Dobšinský pôsobil, chcú Drienčania vynoviť aj jej vnútro. „Keďže obec na to nemá peniaze, miestny odbor Matice slovenskej ešte v apríli vyhlásil prostredníctvom ministerstva vnútra verejnú zbierku na opravu fary. Prispievať možno až do konca januára,“ tvrdí starostka. Na dokončenie rekonštrukcie treba podľa nej milión, možno pol druha milióna korún. Potom by sa fara mohla zmeniť na Dom rozprávok. Päť miestností bude zariadených nábytkom z čias Dobšinského a vystavia tu aj dobové dokumenty.

Drienčania si na Dobšinského každoročne spomínajú. Jeho meno sa spomína aj počas podujatia Dedina ožíva, ktoré koncom tohto mesiaca zorganizujú už piaty raz. Nielen návštevníci tohto podujatia, ale aj turisti, ktorí zavítajú do obce, si pri odchode odnášajú zvláštny pocit. Akoby neodchádzali z malej dedinky s názvom Drienčany, ale z Rozprávkova.

debata chyba