Kamzíkom sa darí, za rok ich je o 153 viac

Počet kamzíkov na celom území Vysokých Tatier (na slovenskej aj poľskej strane) vzrástol oproti minulému roku o 153 kusov, vyplýva to z nedávneho sčítania stavu kamzíkov. Informoval o tom zoológ Štátnych lesov TANAP (ŠL) Jozef Kováč. Ako ďalej uviedol, stále vysoký počet, až 142 kamzíkov, z toho 22 mláďat, žije aj napriek miernemu poklesu v Belianskych Tatrách.

16.07.2008 18:20
Kamzík Foto:
Kamzík.
debata

Na celom území Tatier pracovníci parku zistili 701 kamzíkov tatranských vrchovských, z toho 114 tohtoročných mláďat. Na slovenskej strane Tatier napočítali dovedna  551 kamzíkov, z toho 78 mláďat a na poľskej 150 kamzíkov, z toho 36 mláďat. V rovnakom čase minulého roku bolo na celom území Tatier evidovaných 548 jedincov, z toho 119 mláďat.

Najviac kamzíkov Tatranci zaznamenali v nadmorských výškach okolo 2 000 metrov v menej prístupných lokalitách. Podľa slov zoológa kamzíky vyhľadávali v tomto období severné svahy a chladnejšie lokality. Ich počty klesli v Liptovských kopách a Červených vrchoch. Aj v Belianskych Tatrách je kamzíkov o niečo menej. „Na druhej strane sa kamzíky objavili v severovýchodnej časti Vysokých Tatier. Ide o dve čriedy, približne 40 kamzíkov, ktoré sem migrovali pravdepodobne z Belianskych Tatier,“ spresnil Kováč.

Spočítavanie kamzičej zveri organizujú Štátne lesy TANAP vyše päťdesiat rokov, v posledných rokoch aj v spolupráci s poľským Tatranským národným parkom a Správou TANAP. Hlavným cieľom akcie je sledovanie stavov tohto vzácneho živočícha. Jarné spočítavanie je zamerané najmä na zisťovanie počtu mláďat.

V jesenných mesiacoch sa spočítavajú kamzíky pre poznanie kmeňových stavov pred zimou.  Najnižší počet kamzíkov evidovali v TANAP koncom 90-tych rokov minulého storočia. Vtedy ich stav klesol až na kritickú hranicu 200 jedincov. Najviac kamzíkov, takmer tisíc kusov, zaznamenali v národnom parku v rokoch 1964 až 1965, uviedla pre agentúru SITA Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP.

debata chyba