Dvojčatá Jolieovej stoja 870 rokov práce

Ešte neboli na svete a už dosiahli hodnotu v prepočte takmer 210 miliónov korún. Astronomickú sumu zaplatil jeden americký časopis za výhradné právo na fotografie novorodených dvojčiat hollywoodskej hviezdy Angeliny Jolieovej. Názov magazínu je neznámy, ale s veľkou pravdepodobnosťou to môže byť týždenník People, ktorý sa venuje životu celebrít. V rebríčku najdrahšie kúpených exkluzívnych fotografií detí slávnych ľudí totiž práve on obsadzuje miesta najštedrejších kupcov.

17.07.2008 08:22
jolie, pitt Foto:
Manželia Angelina Jolie a Brad Pitt v máji na premiére filmu Kung-fu panda.
debata

Honorár za detičky, ktoré sa volajú Léon a Vivienne Marcheline, je taký závratný, že priemerne zarábajúci človek na Slovensku by musel mať niekoľko životov a stále robiť, aby si dovolil cenu za taký fotoriport. So súčasnou mesačnou mzdou by ho to stálo neuveriteľných 870 rokov práce.

Jedenásť miliónov dolárov smerujúcich na bankový účet Jolieovej a otca jej detí Brada Pitta zrejme zamieri na dobročinné účely, lebo obaja sú známi charitatívnou činnosťou. Sami už naznačili, že peniaze si nenechajú. Honorár znamená maximum na trhu s fotografiami. ,,Ak sa údaj potvrdí, bol by to svetový rekord. Je to úplne neuveriteľná suma," zdôraznil Darryn Lyons, ktorý šéfuje londýnskej fotografickej agentúre Big Pictures, zameranej na slávne osobnosti. Finančný balík pre Jolieovú a Pitta za ich novorodencov obsahuje takmer o polovicu viac peňazí, ako v marci tohto roku zaplatil časopis People za exkluzívne snímky dvojčiat speváčky a herečky Jennifer Lopezovej.

Hlad čitateľov po živote celebrít je pritom taký nenásytný, že obrázky ich detičiek prebíjajú sumy za umelecké fotografie na aukciách. Prvá fotka, ktorá v dejinách dražieb prekročila hranicu milión dolárov, bola predaná pred tromi rokmi – išlo o dielo Kovboj od Richarda Princa. Najdrahšia umelecká snímka z aukcie pochádza z februára 2007, keď fotografia s názvom 99 cent od Andreasa Gurkyho našla kupca v prepočte za necelých 80 miliónov korún pri vtedajšom kurze k americkej mene. Doteraz je to zároveň jediná vydražená fotka, ktorá vyšla na viac ako tri milióny dolárov.

Pôrod Jolieovej sa stal nepochybne najsledovanejšou  udalosťou pre paparazzov loviacich na novorodencov v tomto roku. Francúzske mesto Nice, kde synčeka a dcérku priviedli na svet v sobotu cisárskym rezom, okupujú stovky fotografov. Už podpísaná exkluzívna jedenásťmiliónová dohoda ich neodradila. Naopak, ešte viac vybičovala ich snahu. Dobre vedia, že korisť zachytená fotoobjektívom by šťastlivcovi umožnila bezstarostne si užívať až do konca života. ,,Paparazzovia by totiž mohli zhrabnúť najmenej päť miliónov dolárov. Viem o tímoch, ktoré vo Francúzsku za týmto účelom pôsobia a ďalšie prilietajú," poznamenal Lyons.

Brány pôrodnice, kde sa stále nachádza Jolieová s dvojčatami, sú však prísne strážené a čakanie na okamih, keď opustí svoju izbu s deťmi, zdá sa byť zbytočné. Šíria sa totiž špekulácie, že mamička nenasadne do limuzíny, ale odletí vrtuľníkom, ktorý ju bude čakať asi po zotmení na heliporte nemocnice.

Závratný exkluzívny honorár za snímky dcérky a synčeka posúvajú do popredia otázku, či toľko investovaných miliónov prinesie časopisu návratnosť. Odborníci na mediálny trh sa skôr prikláňajú k finančnej strate, ale s istotou sa to tvrdiť nedá. ,,Vysoké náklady by mohol následne vynahradiť predaj ďalších práv na zverejnenie fotografií mimo amerického trhu," domnieva sa Abe Peck, niekdajší dlhoročný expert Medillovej školy žurnalistiky v USA. Druhá vec je prestíž, ktorú časopis získa – pokorí konkurenciu a urobí si skvelú reklamu, čo je ťažko vyčísliteľná hodnota.

Obrovský nárast honorárov za fotografie celebrít je trend posledných rokov. Nedávne snímky dvojčiat Lopezovej a teraz potomkov Jolieovej sú v rebríčku detí slávnych postáv najdrahšie. Najväčší záujem je teda o novorodencov. Z iných oblastí celebrít stálo najviac právo na fotoriport o svadbe herečky Demi Mooreovej s Ashtonom Kutcherom – v októbri 2005 britský magazín zaplatil v prepočte na vtedajšie koruny viac ako 75 miliónov Sk. Rovnomennému týždenníku patrí druhé miesto za najdrahšie fotografie celebrít v júli 2007, keď zverejnil snímky zo sobáša herečky Evy Longoriovej s Tonym Parkerom. Pred štyrmi rokmi bolo ešte nemysliteľné, aby niekto zaplatil za fotografiu slávneho človeka pol milióna dolárov. Honoráre sa pohybovali pod touto hranicou.

Čo sa týka príbehu dvojčiat Jolieovej, mediálni odborníci za zaujímavé považujú aj to, ako sa celosvetovým agentúram a slávnym fotografickým spoločnostiam poľujúcim na celebrity nepodarilo zistiť dátum pôrodu a ako im vypálilo rybník za hranicami Francúzska v podstate neznáme regionálne periodikum Nice Matin. Mylné tvrdenia, že herečka už priviedla deti na svet, sa dokonca už objavili v máji a júni. Napokon to bol práve Nice Matin, ktorý ako jediný, a teda prvý priniesol presnú správu, že cisársky rez gynekológovia vykonali uplynulú sobotu. Pitt sa totiž rozhodol poskytnúť exkluzívnu informáciu o pôrode miestnemu denníku, lebo považoval za slušné oboznámiť ako prvú tamojšiu tlač. Nice Matin zároveň mohol ako prvý krátko hovoriť s otcom dvojčiat a porozprávať sa s pôrodníkom, lebo redaktor týchto novín mal ako jediný reportér povolený aspoň obmedzený pohyb na chodbách nemocnice.

debata chyba