Victoria necháva Švédov čakať na svadbu

Na korunu má ešte čas, pod čepcom by ju však najradšej videlo celé Švédsko. Korunná princezná Victoria tento týždeň oslávila svoje 31. narodeniny. Zvesti o kráľovských zásnubách sa však Švédsko nedočkalo. Victoriin priateľ Daniel Westling sa pritom minulý mesiac nasťahoval do palácového areálu a tak sa zdalo, že minimálne žiadosť o ruku je na spadnutie.

17.07.2008 14:08
Princezná Viktória Foto:
Princezná Viktória oslávila tento týždeň narodeniny. Jej budúci poddaní ju milujú pre jej priateľský vzťah k ľuďom a správanie bez povýšeneckých manierov.
debata

„Celé Švédsko bzučí zvesťami o zásnubách a všetci by chceli kráľovskú svadbu,“ povedala pre Pravdu Jenny Alexanderssonová z týždenníka Svensk Damtidning, ktorá patrí medzi najväčšie odborníčky na kráľovský dvor. „S priateľom sú spolu bez zásnub už šesť rokov, a to je v prípade kráľovských rodín naozaj veľmi dlhý čas,“ vysvetľuje dvorná reportérka. „Veľký podiel na tom má samozrejme to, že Victoria a Daniel sa ešte necítia byť pripravení. V deň, v ktorý by vyšla tlačová správa, oznamujúca zásnuby, by sa najmä Danielov život zmenil od základu. Nesmel by už aktívne pracovať vo svojej spoločnosti a musel by vždy chodiť krok za svojou ženou. Jeho život by navyše médiá rozobrali do najmenšieho detailu. Samozrejme teda čakajú tak dlho, ako to len ide,“ dodáva Alexanderssonová.

Špekulácie o prípadných zásnubách nástupníčky švédskeho trónu však v krajine vyvolali aj vážnejšiu debatu. Diskutuje sa o tom, či Victoriina svadba nemôže byť zároveň pohrebom švédskeho kráľovstva. „Kráľ Carl XVI. Gustaf má problém s tým, že Daniel nepochádza z kráľovského rodu a jeho priezvisko dokonca ani nie je šľachtické,“ naznačuje možné prekážky švédska expertka. „Starí konzervatívni kritici totiž tvrdia, že rod predsa pokračuje po meči. Pretože Victoria je žena, objavujú sa názory, že vetva rodu Bernadottovcov, ktorá Švédsku vládne od devätnásteho storočia, sa preruší a nahradí ju rodina Westlingovcov,“ poukazuje na genealogický problém Alexanderssonová. Podľa nej je to však zastaraný spôsob myslenia a princezná sa svojej lásky vzdať nebude musieť. „Predsa len, dnes sa princezné nevydávajú pre ochranu hraníc a posilňovanie vzťahov medzi krajinami.“

Tridsaťjedenročná korunná princezná si navyše na kráľovský trón ešte bude musieť chvíľu počkať. Hoci jej otec prevzal korunu už ako dvadsaťšesťročný, v prospech dcéry sa jej tak skoro vzdať nemieni. „Victoria bude už dosť stará, keď sa stane kráľovnou,“ myslí si odborníčka. „Kráľ na abdikáciu ani len nepomyslí, veď monarchom je človek celý život. A Bernadottovci sú dlhoveký rod. Okrem toho, Victoria po korune ani netúži,“ dodáva.

Victoria je medzi Švédmi, ale aj v susedných krajinách najobľúbenejšou obyvateľkou kráľovského paláca. Verejnosti sa pozdáva najmä jej priateľský vzťah k ľuďom a správanie bez povýšeneckých manierov. Neplatí to však všeobecne. V týchto dňoch švédska polícia na ostrove Öland, kde Victoria oslávila narodeniny, zadržala dánskeho muža. Oblečený ako nindža vtrhol do redakcie miestneho denníka, kde demonštratívne roztrhal noviny s princeznou na obálke. Oháňajúc sa mečom novinárov vyzval, aby o princeznej nepísali, pretože ju nemá rád.

debata chyba