Vedci našli gén, ktorým AIDS zabíja Afričanov

Gén, ktorý sa u väčšiny Afričanov vyvinul na ochranu pred maláriou, ich zrejme robí náchylnejšími k nákaze vírusom HIV. Podľa novej štúdie britských a amerických vedcov by to mohlo vysvetľovať vysoký výskyt HIV v subsaharskej Afrike.

17.07.2008 15:06
AIDS, HIV Foto:
Ilustračné foto
debata

Výskum, ktorý urobili vedci z londýnskej University College a Texaskej univerzity ukázal, že ľudia s africkým pôvodom majú kvôli génu, ktorý ich chráni pred maláriou, o 40 percent väčšiu náchylnosť na HIV.

Štúdia zverejnená v časopise Cell Host & Microbe tvrdí, že táto genová mutácia má v Afrike na svedomí jedenásť percent prípadov infikovania vírusom spôsobujúcim syndróm získaného zlyhania imunity. Zároveň však nakazeným Afričanom údajne spomaľuje priebeh choroby a predlžuje život až o dva roky. „Je to meč s dvojím ostrím,“ uviedol výskumník Sunil Ahuja z Texaskej univerzity.

Odlišné sexuálne správanie sa a ďalšie sociálne faktory nemôžu vysvetliť, prečo sú viac ako dve tretiny z 33 miliónov ľudí nakazených vírusom HIV práve v subsaharskej Afrike. Zmenenú genetickú mutáciu má podľa štúdie 90 percent ľudí v subsaharskej Afrike a 60 percent Afroameričanov. Medzi ľuďmi európskeho pôvodu sa naopak prakticky nevyskytuje.

Podľa údajov OSN na ochorenie AIDS zomrelo vlani na celom svete 2,1 milióna ľudí, z toho 1,6 milióna bolo zo subsaharskej Afriky.

debata chyba