Postrach nadvlády belochov má deväťdesiat

Čo by mnohí nezniesli možno ani mesiac, znášal viac ako štvrťstoročie a keď iní zvyknú v politike končiť, až vtedy vystúpil na piedestál moci. Nelson Mandela prežil 27 rokov vo väzení a keď ho zvolili za prvého černošského prezidenta v dejinách Juhoafrickej republiky, blížili sa už jeho sedemdesiate šieste narodeniny. Dušou nestarnúci Mandela sa dnes dožíva deväťdesiat rokov.

18.07.2008 09:58
Nelson Mandela Foto:
Nelson Mandela oslavuje spolu so 120-tisíc členmi Afrického národného kongresu v meste Soweto len pár dní potom, čo ho prepustili z väzenia.
debata

„Vyžaruje z neho pokoj, cítite sa s ním ako s dobrým blízkym príbuzným alebo ako s priateľom. Má sviežu myseľ, nezbadáte na ňom stopy únavy alebo podlomeného zdravia, hoci je už starý a odsedel si veľa času za mrežami,“ povedal pre Pravdu juhoafrický fotograf Matthew Willman, ktorý pre Mandelovu nadáciu nafotil symbol boja proti apartheidu. Umelec, ktorý fotografoval bývalých prezidentov USA a zožal úspech napríklad fotoseriálom o speváčke Annie Lenox, vníma Mandelu ako duchovného otca všetkých Juhoafričanov bez rozdielu farby pleti: „Je obdivuhodné, že po zvolení za prezidenta si nevybral černošskú odplatu belochom. Keď som sa ho pýtal, či o nejakej pomste neuvažoval, odvetil mi: Ako prezident som bol zjednotiteľ ľudu.“

Nelson Mandela odchádza zo súdu v Pretórii... Foto: ČTK/AP
Nelson Mandela Nelson Mandela odchádza zo súdu v Pretórii počas prvého procesu v ktorom čelil obvineniu z vlastizrady.

Willman si na Mandelovi váži fakt, na ktorý často upozorňujú historici: „Keď mu v roku 1999 vypršalo prvé funkčné obdobie v úrade hlavy štátu, dobrovoľne prenechal svoje kreslo, neuzurpoval si moc, ako sme v Afrike neraz svedkami. Mandelu si preto ľudia v našej krajine pripomínajú nielen ako stelesnenie odporu proti útlaku, ale zároveň si ho vážia ako symbol novej demokracie – má povesť myšlienkového otca všetkých Juhoafričanov bez ohľadu na rasu.“

Madiba, ako ho volajú Juhoafričania, oslávi jubileum na hostine, na ktorú pozval približne 500 príbuzných a dobrých známych. „Jeden dar, ktorý k narodeninám dostane, bude najväčšia virtuálna pohľadnica v dejinách. Dvetisíc školákov v Johannesburgu vytvorilo na kriketovom ihrisku podobu Mandelu a jeho päste – slávny obrázok po jeho prepustení z väzenia,“ napísal juhoafrický denník The Times.

Medzi gratulantmi bude na prvom mieste Mandelova tretia manželka, vdova po niekdajšom mozambickom prezidentovi Gracia Machelová. U žien nemal v živote vždy najväčšie šťastie. „V srdci voči nim zažil pocity radosti aj sklamaní. Istota a vernosť – to sú dve veci, ktorých sa s úplnou platnosťou dočkal až vo vysokom veku,“ poznamenal pre Pravdu David Ottaway, americký znalec Mandelovej politickej kariéry.

S prvou manželkou Evelyn sa rozviedol po trinástich rokoch, lebo Mandela sa venoval viac boju proti apartheidu ako jej, pričom ona ako jehovistka si chcela udržať politickú neutralitu. Druhá žena Wiinie sa stala jeho oporou počas pobytu za mrežami, ale po prepustení na slobodu ho sklamala ako nevernica a tak sa rozišli. Pred desiatimi rokmi, keď oslavoval 80.¤narodeniny, sa oženil s Machelovou.

debata chyba