Obézni obyvatelia USA žijú najmä na juhu

Najviac obéznych Američanov žije v južných štátoch. Odborníci sa domnievajú, že sa jedná o dôsledok miestnych stravovacích návykov, chudoby a zloženia obyvateľstva. Obézny je takmer každý tretí obyvateľ štátu Mississippi. Štúdia federálnej vlády ukázala, že dospelí obézni ľudia tvoria viac ako 30 percent populácie tiež v Alabame, Louisiane a Tennessee. Podobná situácia je aj v Západnej Virgínii.

22.07.2008 12:06
Obézne dieťa, obezita Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Naopak, najštíhlejších obyvateľov má štát Colorado, v ktorom je obézna iba necelá pätina občanov. Vyplýva to z rozsiahlej anonymnej telefónnej ankety, ktorú minulý rok uskutočnilo Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Najnovšie zverejnené výsledky sa podľa štúdie v zásade nelíšia od troch predchádzajúcich.

Napriek tomu, že prieskum zisťoval úroveň obezity medzi dospelými, podobná situácia je údajne aj u detí. „Väčšina štúdií o obezite detí ukazuje, že na juhu USA sú najvyššie hodnoty,“ uviedla pre tlač docentka lekárskej fakulty v Atlante Miriam Vosová.

V celoštátnom priemere je obéznych 26 percent Američanov. Z černochov trpí obezitou 36 percent, z obyvateľov španielskeho pôvodu 28,5 percenta a z belochov 24,5 percenta.

Za nadváhou na americkom Juhu vidia odborníci tradičnú južanskú stravu s vysokým obsahom tuku a smažených jedál. V týchto oblastiach je tiež viac zastúpené dedinské obyvateľstvo a černošské ženy – skupiny, ktoré majú všeobecne väčšiu tendenciu byť obézne. Ďalším možným faktorom je väčšia chudoba, pretože zdravšie a menej kalorické potraviny sú spravidla drahšie.

Na Juhu sú tiež častejšou príčinou úmrtí srdečné choroby a mŕtvica, teda zdravotné riziká, ktoré lekári dávajú do súvislosti s vysokou nadváhou.

Colorado má naopak povesť štátu, ktorého obyvatelia žijú zdravšie. Majú viac pohybu, okrem iného aj vďaka množstvu peších a cyklistických chodníkov. Vyššia nadmorská výška štátu tiež spôsobuje, že ľudský organizmus spracováva potravu lepšie, usudzuje William Dietz z CDC.

Na konci rebríčka najtlstejších štátov sa pred Coloradom umiestnili štáty Rhode Island, Massachusetss, Havaj a Connecticut s veľkým zastúpením 21,7 percenta obéznych ľudí.
Telefónna anketa prináša skôr konzervatívny obraz o stave obezity, pretože ľudia majú snahu svoje hodnoty „trochu“ vylepšovať, domnievajú sa experti. Z prieskumu v rokoch 2005 a 2006, ktorý sa uskutočnil na základe skutočného merania telesného tuku, vyplynulo, že 34 percent Američanov je obéznych.

debata chyba