Dedko maratónec robí v cieli stojku

"Dedko, vy ste tu s vnukom?" pýtajú sa diváci bežeckých pretekov v rôznych kútoch Slovenska. Otázka patrí drobnému starčekovi, ktorý sa obšmieta pri štarte spolu s oveľa mladšími bežcami. "Ale čoby. Bežím ja," prekvapuje odpoveďou.

30.07.2008 06:49
Behajúci dedko Foto: ,
"Behať budem aspoň do deväťdesiatky," tvrdí slovenský bežecký matador.
debata

Tibor Vaňo z Chrabrian v okrese Topoľčany nepreháňa. Hoci v novembri tohto roku bude mať už osemdesiattri rokov, pravidelne ho vídať na štartových poliach. Naposledy bežal minulú sobotu na Memoriáli Jána Laktiša v Sklabinej v okrese Veľký Krtíš. Zvládol desaťkilometro­vú trať.

Vaňo sa postavil medzi 39 pretekárov zo Slovenska aj zahraničia. Neďaleko od neho stál domáci borec, ktorý mal o 66 rokov menej. Vaňovi to neprekážalo. Hoci tempom, ktoré nasadzuje, do cieľa dobieha zvyčajne posledný. Tak to bolo aj v Sklabinej. Dôležité pre neho však je, že vôbec dobehne.

V Sklabinej zabehol desať kilometrov za hodinu, deväť minút a päťdesiatšesť sekúnd. Keď sa v cieli vydýchal, nemohol neurobiť stojku na hlave. Typickú vaňovskú. Nohy mu trochu podržala domáca starostka Marta Kálovcová. Ale stojku aj tak vždy zvládne lepšie ako niektorí oveľa mladší športovci. „Robievam ju už niekoľko rokov. Ľudia si na to zvykli a teraz ma po dobehoch do cieľa na stojku sami vyzývajú,“ vysvetľuje tradíciu cieľových státí na hlave bežec senior.

Najstarší aktívny bežec Slovenska z Chrabrian vyrazil na svoje prvé súťažné preteky už pred viac ako sedemdesiatimi rokmi. „Bolo to ešte v ľudovej škole. Od detstva som rád behával. Keď som bol na vojne, mal som možnosť zabehnúť si aj so skutočnými legendami. S Emilom Zátopkom či Jožkom Plachým,“ spomína na mladé časy. Jeho bežecký rozlet načas ubrzdilo iba obdobie, keď sa oženil a založil si rodinu. Keď deti vyrástli, opäť sa s plnou vervou pustil na dráhu. Zabehol 46 maratónov a ešte aj v súčasnosti na rôznych pretekoch zdolá spolu okolo šesťsto kilometrov za rok. To, čo dokáže, obdivujú všetci bežci, s ktorými sa stavia na štart tých či oných pretekov.

Na trati v Sklabinej zvíťazil v sobotu Imrich Magyar z Bešeňova v okrese Nové Zámky. Majster Slovenska v behu na desať kilometrov a polmaratónu a vicemajster na päť kilometrov. Aj on Vaňa obdivuje. „Je skutočne výnimočným zjavom. Ak by som raz aj ja v jeho veku bol schopný dokázať niečo podobné, bolo by to pekné,“ povedal jeden z najlepších slovenských atlétov. Dodal, že jeho starý otec má sedemdesiatdva rokov, a hoci má ešte dobrú kondíciu, beh by už asi nezvládol.

Tibor Vaňo hovorí vážne, že behávať by chcel aspoň do deväťdesiatky. Aj preto stále denne trénuje. Obdiv mu vyjadruje aj tiež už nie najmladší, šesťdesiatsedem­ročný bežec z Jasenia v okrese Brezno Jozef Babka. „Výkony Tibora Vaňa sú určite slovenská rarita,“ zdôrazňuje Horehronec. „Je obdivuhodné, čo v tomto veku ešte dokáže,“ pridáva sa aj ďalší bežecký súper Erik Lenhardt z Rožňavy.

Jednu z nevšedných príhod spojených s pretekárčením zažil Vaňo pred tromi rokmi v Úpiciach v Čechách, kde sa medzi pretekárov postavili aj vtedajší slovenský premiér Mikuláš Dzurinda a jeho český kolega Vladimír Špidla. Tí do cieľa vbiehali ruka v ruke, ktoré držali nad hlavami. Pomyselným tunelom prebehol tesne pred cieľom vtedy ešte ani nie osemdesiatročný Vaňo. A tak vo výsledkovej listine figuroval pred premiérmi.

Čomu vďačí tento chlapík za svoju bežeckú dlhovekosť? „Predovšetkým životospráve. Jem veľa zeleniny. Kapusty, kelu, cesnaku. A nikdy som nefajčil a nepijem tvrdý alkohol,“ vysvetľuje. Večne usmiaty deduško sa zarmúti len pri spomienke na manželku, ktorú odprevadil na onen svet vlani v decembri. Po 57 rokoch spoločného života. Vzápätí však znovu pookreje. To pri pomyslení na svoje štyri deti, vnukov a pravnukov. Mimochodom, pravnukov má sedem, z toho šesť chlapcov. Na beh sa dali traja z nich. Žeby boli po svojom pradedovi?

Behajúceho deduška obdivujú všetci mladší...
Tibor Vaňo v družnom rozhovore so sklabinskou...
+6Tibor Vaňo
debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy