Stredoeurópania najviac dôverujú učiteľom

Obyvatelia strednej a východnej Európy najviac dôverujú učiteľom. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti GfK Custom Research, ktorý realizovala v marci a apríli 2008 na vzorke 19 760 respondentov v 19 európskych krajinách a v Spojených štátoch amerických.

13.08.2008 15:15
Učiteľka v škole Foto:
Ilustračné foto
debata

Vo východnej a strednej Európe dôveruje učiteľom 87 percent, požiarnikom 80 percent a lekárom 78 percent ľudí. Na konci rebríčka zostali politici, ktorí sú dôveryhodní pre 19 percent opýtaných. V rámci celej Európy im dôveruje dokonca ešte menej ľudí (14 percent). Mimoriadne nízku dôveru majú politici v Grécku (9 percent), Taliansku (6 percent), Francúzsku (10 percent) a Nemecku (10 percent).

Zaujímavé je, že 50 percent respondentov v strednej a východnej Európe dôveruje reklamným expertom a o tri percentá menej polícii. V západnej Európe totiž dôverujú polícii až tri štvrtiny opýtaných. Podobne sú na tom i Spojené štáty americké. Armáde u nás dôveruje 68 percent opýtaných, stále je to však menej ako v západnej Európe a USA, kde patrí armáda spolu s požiarnikmi a poštou medzi najdôveryhodnejšie profesie.

debata chyba