Belosi už nebudú tvoriť väčšinu populácie USA

Už v roku 2042 nebudú Američania bielej pleti tvoriť väčšinovú skupinu v populácii Spojených štátov. Informoval o tom americký štatistickú úrad. Posledný podobný prepočet z roku 2004 pritom predpokladal, že belosi prestanú tvoriť väčšinu v americkej populácii až v roku 2050.

14.08.2008 12:27
Černoch, černosi, černošské dievča Foto: ,
Ilustračné foto
debata

Spojené štáty majú obyvateľstvo zložené z mnohých rôznych etnických menšín. Proces diverzifikácie obyvateľstva však v poslednej dobe podľa štatistík rastie vďaka imigrácii a vyššej pôrodnosti u prisťahovalcov. Podľa odborníka na demografiu Williama Freya navyše predovšetkým populácia amerických obyvateľov svetlej pleti starne.

V roku 2050 vraj budú belosti tvoriť len 46 percent americkej populácie, Afroameričania 15 percent a hispánci, ktorí sú najrýchlejšie rastúcou skupinou americkej spoločnosti, 30 percent. To je dvakrát toľko, koľko žije hispáncov v USA dnes.

Do roku 2050 sa tiež podľa prepočtov odborníkov strojnásobí počet Američanov, ktorý majú 85 rokov a viac. Za viac ako 40 rokov by ich počet mal dosiahnuť 19 miliónov.

debata chyba