Mesiac sa skryje do tieňa Zeme

Po zatmení Slnka spred dvoch týždňov sa v noci čiastočne skryje aj Mesiac. Divadlo si budú môcť pozrieť ľudia na Slovensku aj voľným okom, ak im výhľad neskazia mraky. "Na pozorovanie zatmenia je najlepšie ľudské oko, ale ak by si niekto chcel tento úkaz pozrieť presnejšie, stačí mu triéder alebo poľovnícky ďalekohľad," hovorí Štefan Gajdoš z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

16.08.2008 11:01
Mesiac Foto:
Ilustračné foto
debata

Zatmenie sa začne presne o 21.36, keď Mesiac ožarovaný Slnkom vstúpi do úplného zemského tieňa. Tento prirodzený satelit Zeme bude pomaly miznúť a jeho okraj sa v dôsledku zemskej atmosféry sfarbí do červených odtieňov. Nezvyčajné sfarbenie závisí aj od stavu atmosféry – či je tieň hustý, tmavý, alebo svetlejší a tiež od rozptylu prachových častíc.

„Pred aj po čiastočnom zatmení nastane ešte polotieňové zatmenie, ale to nie je pre bežného človeka pozorovateľné,“ vysvetľuje Gajdoš. Podľa neho musí byť Mesiac v splne a nad obzorom, aby bolo možné pozorovať zatmenie. „Obzor však bude pomerne nízko, preto človek v meste medzi bytovkami Mesiac asi ani neuvidí,“ dodáva Gajdoš.

Maximálna fáza nastane desať minút po 23. h, keď bude zahalená najväčšia časť mesačného disku. „V tejto etape bude Mesiac najviac vnorený do tieňa, takmer osemdesiatimi percentami svojho kotúča,“ uvádza Peter Ivan z hvezdárne a planetária v Prešove.

Čas, kedy budeme môcť zatmenie sledovať

21.36 – začiatok čiastočného zatmenia, Mesiac začne vstupovať do zemského tieňa.
23.10 – najväčšia fáza zatmenia, Mesiac bude najhlbšie vnorený do tieňa Zeme.  00.44 – koniec čiastočného zatmenia, z tieňa sa vynorí celý mesačný disk. Mesiac zažiari tak ako pri každom splne.

V Prešove je pripravené verejné pozorovanie s jedným stabilným ďalekohľadom a niekoľkými prenosnými. „Tie by mali umožniť ľuďom trošku presnejšie pozorovanie ako voľným okom,“ povedal Ivan.

Počas maximálnej fázy bude viditeľných oveľa viac hviezd ako pri splne. Na temnej oblohe výrazne zasvieti aj planéta Jupiter. Celé lunárne predstavenie bude trvať vyše troch hodín a skončí sa presne 44 minút po polnoci v nedeľu 17. augusta.

Prekážkou by však mohlo byť nepriaznivé oblačné počasie. Niektorí astronómovia sa obávajú, že obloha bude skôr zamračená. To by nočný zážitok prekazilo. Náhradné riešenie ponúka internet, kde si záujemcovia môžu pozrieť zatmenie z pohodlia domova.

debata chyba