Sahara bola v dobe kamennej zelená

Na brehu dávneho a dnes už vyschnutého jazera v saharskej púšti sa podarilo objaviť a preskúmať pohrebisko z kamennej doby. Nájdenie pozostatkov ľudí, rýb a krokodílov potvrdzuje, že Sahara bola kedysi zelená. Nálezisko je desaťtisíc rokov staré a nachádza sa v štáte Niger, v oblasti, ktorej Tuaregovia dali meno Gobero. Pozostatky objavili už v roku 2000, ale pre náročnú prácu v púšti sa ich podarilo uspokojivo preskúmať a zdokumentovať až teraz.

16.08.2008 15:07
Sahara Foto:
Ilustračné foto
debata

Tím paleontológov narazil na hroby ľudí, kosti zvierat a rôzne predmety počas hľadania skamenelín dinosaurov.

„Uvedomil som si, že sme v zelenej Sahare,“ povedal paleontológ Paul Sereno z Univerzity v Chicagu, ktorý kosti objavil pri prácach pre magazín National Geographic. Nálezisko pozostáva prinajmenšom z dvesto hrobov zanechaných dvoma skupinami usadlíkov, ktorých delilo jedno tisícročie. Asi najdramatickejším nálezom je hrob ženy s dvomi deťmi, ktoré vo vzájomnom objatí pochovali v hrobe vystlanom kvetmi. Žena podľa odhadov žila približne pred päťtisíc rokmi.

Staršiu skupinu usadlíkov tvorili vysokí, robustní lovci a zberači, ktorým sa hovorí aj Kiffi áni. Lokalitu opustili po dlhom suchu, ktoré jazero vysušilo asi pred osemtisíc rokmi, uviedol Serenov tím.

Mladšia skupina sa do oblasti nasťahovala 7 000 až 4 500 rokov pred naším letopočtom. Boli to Teneriáni, nižší ľudia, ktorí sa živili lovom, pastierstvom a rybolovom. Po oboch skupinách usadlíkov ostalo veľa predmetov vrátane náradia, háčikov na ryby, keramiky a šperkov.

Sahara je najrozsiahlejšou púšťou na zemi a bola taká už desaťtisíce rokov. Zmeny v obežnej dráhe zeme zhruba pred 12–tisíc rokmi na krátke obdobie potiahli monzúnové dažde o niečo viac na sever.

Vedci odobrali vzorky zo zubnej skloviny, peľu, kostí a pôdy, aby určili vek náleziska, predmetov a pozostatkov. „Údaje z Gobera po skombinovaní s existujúcimi lokalitami v severnej Afrike naznačujú, že ešte len začíname chápať zložitú históriu biosociálneho vývoja v prostredí výrazných klimatických zmien na Sahare,“ uviedli vedci v správe.

debata chyba