V Bratislave vystavia materiály o auguste '68 aj z archívov nemeckej StaSi

Predmety z archívov Ústavu pamäti národa, Bezpečnostných zložiek v Prahe i Úradu spolkového poverenca pre podklady Štátnej bezpečnosti (StaSi) bývalej NDR vystavia od 21. do 31. augusta v Primaciálnom paláci v Bratislave. Unikátom sú najmä materiály StaSi, ktoré sa na Slovensku objavia po prvý raz. "Obsahujú napríklad listy, ktoré sa nedostali ku svojim adresátom, kde ľudia z NDR vyjadrujú podporu slovenským občanom," povedal Peter Balun z ÚPN.

19.08.2008 10:56
Šafárikovo námestie v Bratislave v auguste 1968. Foto:
Šafárikovo námestie v Bratislave v auguste 1968.
debata

Výstavu 21. august 1968 otvoria vo štvrtok o 16:00 v Primaciálnom paláci v Bratislave. Potrvá desať dní, v prípade záujmu možno aj dlhšie.

Projekt je jedným z podujatí, ktoré vznikli pri príležitosti 40. výročia vpádu vojsk piatich štátov Varšavskej zmluvy do Československa. Na 35 paneloch nájde návštevník fotografie z príchodu okupačných vojsk z bohatého archívu Ústavu pamäti národa, zábery z česko-nemeckého pohraničia, protestné letáky či reakcie na príchod vojsk. „Štyri z týchto panelov v sprievodnom texte vysvetľujú, o čom bola Pražská jar, invázia a následná normalizácia. Bonusom sú autentické filmové zábery z príchodu vojsk v Prešove a Rožňave,“ hovorí Balun.

Na vernisáži predstaví Ústav pamäti národa svoju knižnú novinku August ´68. Z fotografií archívu ÚPN ju zostavil jeho bývalý riaditeľ Radoslav Ragáč. Časť z nich uvidia i návštevníci výstavy. Obrazová publikácia tiež obsahuje stručný sprievodný text s popisom udalostí z augusta 1968 v slovenčine i angličtine.

Prehliadka 21. august 1968 bude pre verejnosť prístupná v pracovných dňoch od 10:00 do 16:30, počas víkendov a štátneho sviatku od 14:00 do 18:00.

debata chyba