Povoliť antikoncepciu? Ste služobníkmi satana

Filipínka Jasmin si je dobre vedomá, že čím väčšia bude jej rodina, tým skôr jej hrozí, že uviazne v pasci chudoby. "Najviac to pociťujem, keď spoločne jeme, pretože jedla na stole nie je nikdy dosť," zveruje sa 33-ročná matka šiestich detí, ktorá si nechala podviazať vaječníky, aby sa vyhla ďalšiemu tehotenstvu. Tento krok podnika aj napriek tomu, že v prevažne katolíckej krajine je antikoncepcia stále tabuizovanou témou.

19.08.2008 12:06
Filipínska matka Foto:
Typická filipínska matka obklopená svojimi deťmi, v mnohých prípadoch nechcenými.
debata

„Rozhodla som sa nech si podviazať vaječníky, pretože život je ťažký,“ tvrdí Jasmin.
Na Filipínach by sa podobne mohli sťažovať státisíce žien – miera pôrodnosti je tu jedna z najväčších na svete a nekontrolovaný rast populácie začína byť obrovským problémom, zvlášť pre milióny chudobných ľudí, ktorí v čase zvyšujúcich sa cien potravín doslova bojujú o prežitie.

Potravinová kríza v preľudnených Filipínach spôsobila šok

Tohtoročná globálna potravinová kríza, kvôli ktorej ceny niektorých základných potravín ako je ryža výrazne stúpli, aj na Filipínach spôsobila šok. Viac ako 40 percent tunajšej populácie si totiž musí vystačiť maximálne s dvoma dolármi na deň.

Práve najnovší vývoj vystrašil niektorých filipínskych poslancov, ktorí sa snažia presadiť nový zákon týkajúci sa práve antikoncepcie. Ním by chceli vládu prinútiť, aby sa zamerala hlavne na moderné metódy kontroly pôrodnosti, namiesto toho, aby sa spoliehala na katolícku cirkev a jej prirodzené antikoncepčné metódy. Zákon svojimi podpismi podporili aj poprední ekonómovia, vrátane jedného z bývalých ministrov financií.

„Absencia jednoznačnej populačnej politiky odráža nedostatok serióznosti pri presadzovaní dlhodobého ekonomického rastu a znižovania chudoby,“ myslí si Ernesto Pernia, jeden zo signatárov výzvy a profesor ekonómie na Univerzite Filipín.

Vážnosť situácie na Filipínach podľa neho vynikne v porovnaní s Thajskom. V roku 1975 obe krajiny mali rovnaké množstvo obyvateľov – medzi 41 a 42 miliónmi. Potom Bangkok začal presadzovať politiku kontroly pôrodnosti, počet jeho obyvateľov stúpol na 64 miliónov ľudí a Thajsko sa stalo jedným z najväčších vývozcov ryže. Počet ľudí na Filipínach sa v rovnakom období zvýšil na 90 miliónov a z krajiny sa stal jeden z najväčších dovozcov obilia. Hrubý domáci produkt Thajska v roku 2007 bol 7880 dolárov, na Filipínach to bolo len 3730 dolárov.

„Naša štúdia ukazuje, že keby populácia na Filipínach rástla v období rokov 1975 až 2000 rovnako pozvoľne ako v Thajsku, bolo by naše HDP teraz najmenej o 22 percent vyššie a bolo by tu o päť miliónov chudobných ľudí menej,“ vyhlásil Pernia.

Pre cirkev je antikoncepcia „morálne neprijateľná“

Napriek tomu však pripravovaný zákon o reprodukčnom zdraví zrejme nikdy nevstúpi do platnosti. Ostro proti vystupuje totiž katolícka cirkev, pre ktorú je akákoľvek umelá antikoncepcia neprijateľná. Jej zástupcovia už návrh označili za „morálne neprijateľný“ a varovali politikov, že sa im ich ústretový postoj k zákonu môže vypomstiť.

Niektorí kňazi na nedeľných omšiach púšťajú veriacim počítačové prezentácie, v ktorých znovu opakujú, aký má k antikoncepcii postoj cirkev. Jeden arcibiskup dokonca navrhol odmietnuť pri svätom prijímaní tých politikov, ktorí zákon podporia.

Na Filipínach každý rok otehotnie asi 3,1 milióna žien, až polovica z nich neplánovane. Pol milióna žien preto hľadá pomoc a podstupuje ilegálny potrat, ktorý je v hygienicky nevyhovujúcich podmienkach pre zdravie veľmi nebezpečný.

Aj tí zdravotníci, ktorí majú odvahu postaviť sa cirkvi a ponúkajú antikoncepciu – napríklad hormonálne tabletky alebo kondómy – sa stretávajú s jedným veľkým problémom. Nemajú dosť peňazí, aby mohli antikoncepciu dotovať a chudobní Filipínci si preto jej nákup nemôžu dovoliť.

Cirkevní predstavitelia navyše priaznivcom antikoncepcie život strpčujú, ako len môžu. Napríklad Joseph Juico, starosta jednej zo štvrtí hlavného mesta, sa pokúsil zaviesť na školách kurzy plánovania rodiny. Dočkal sa však ostrej reakcie. „Niektorí kňazi a ministri ma začali označovať za priaznivca potratov. Podľa nich som pomocník satana,“ sťažuje sa Juico.

Z antikoncepcie ohluchnete, straší cirkev svoje ovečky

Páry, ktoré sa chystajú vstúpiť do manželstva, väčšinou absolvujú predsvadobné kurzy, v tých sa však dozvedia len o tých antikoncepčných metódach, ktoré cirkev povoľuje. „Jedna zo žien, ktorá náš kurz viedla, nám tvrdila, že antikoncepčné pilulky jej spôsobili kŕčové žily, cukrovku a že dokonca ohluchla na jedno ucho,“ hovorí o zvláštnych odradzovacích metódach filipínskej cirkvi jeden z účastníkov.

Prirodzené metódy, medzi ktoré cirkev zaradila napríklad sexuálnu abstinenciu v čase ovulácie, však v praxi príliš nefungujú. Nedostatok iných metód, ako zabrániť počatiu, preto znamená, že pre mnoho žien znamená vynechanie menštruácie skôr tragédiu ako dôvod na radosť. Jedinou možnosťou, ako nechcené tehotenstvo riešiť, je totiž podstúpiť ilegálny potrat. Ak riskantný zákrok nevyjde, pribudne do často už veľmi početnej rodiny ďalšie dieťa, ktoré rodičia nedokážu uživiť.

Ak Filipínci čoskoro nezavedú nejaký efektívny spôsob kontroly pôrodnosti, zvýši sa populácia v súčasnosti dvanástej najľudnatejšej krajiny na svete do roku 2040 na 140 miliónov obyvateľov. Taký nápor by pravdepodobne viedol ku krachu systém zdravotníctva, preľudnené by boli aj školy a množstvo ľudí by určite spôsobilo problémy aj v iných oblastiach.

debata chyba