„Najviac postihnutými štátmi budú Gambia, Nigéria, Burkina Faso a Ghana,“ povedal vedúci predstaviteľ nemeckej skupiny vedcov Stefan Cramer pre agentúru AFP.
Podľa neho hladina Atlantického oceánu stúpa každý rok o dva centimetre. To stačí na to, aby počas najbližších 90 rokov zaplavila slaná voda obrovské štyritisíc kilometrov dlhé pobrežie v týchto krajinách. Ohrozená bude podľa jeho slov aj ghanská metropola Banjul či nigérijské ekonomické centrum Lagos s 15 miliónmi obyvateľov.
„Slaná voda navyše spôsobí, že pôda na postihnutom území bude neúrodná a nevhodná pre poľnohospodárstvo, čo môže viesť k problémom so zabezpečením jedla,“ uviedol programový riaditeľ organizácie Friends of the Earth George Awudi.
„Najjednoduchšie by bolo premiestniť obydlia na vyššie položené územia, no to nie je napríklad v prípade Nigérie príliš reálne. Táto krajina má v delte rieky Niger vybudovaný rozsiahly systém ropných vrtov, z ktorých žije,“ pokračoval Nemec Cramer. Vedci preto navrhujú iné riešenie, a to postaviť masívne morské bariéry, ktoré by vode nedovolili ohroziť pobrežné mestá.