Afrike hrozí totálna zmena pobrežia

Stúpajúca hladina oceánu zapríčiní totálnu zmenu pobrežia západnej Afriky už na konci 21. storočia. Zhodli sa na tom vedci počas klimatickej konferencie Organizácie Spojených národov (OSN) v ghanskom meste Accra.

23.08.2008 14:35
Afrika. Foto:
Ilustračné foto
debata

„Najviac postihnutými štátmi budú Gambia, Nigéria, Burkina Faso a Ghana,“ povedal vedúci predstaviteľ nemeckej skupiny vedcov Stefan Cramer pre agentúru AFP.

Podľa neho hladina Atlantického oceánu stúpa každý rok o dva centimetre. To stačí na to, aby počas najbližších 90 rokov zaplavila slaná voda obrovské štyritisíc kilometrov dlhé pobrežie v týchto krajinách. Ohrozená bude podľa jeho slov aj ghanská metropola Banjul či nigérijské ekonomické centrum Lagos s 15 miliónmi obyvateľov.

„Slaná voda navyše spôsobí, že pôda na postihnutom území bude neúrodná a nevhodná pre poľnohospodárstvo, čo môže viesť k problémom so zabezpečením jedla,“ uviedol programový riaditeľ organizácie Friends of the Earth George Awudi.

„Najjednoduchšie by bolo premiestniť obydlia na vyššie položené územia, no to nie je napríklad v prípade Nigérie príliš reálne. Táto krajina má v delte rieky Niger vybudovaný rozsiahly systém ropných vrtov, z ktorých žije,“ pokračoval Nemec Cramer. Vedci preto navrhujú iné riešenie, a to postaviť masívne morské bariéry, ktoré by vode nedovolili ohroziť pobrežné mestá.

debata chyba