Cyklisti zo Slovenského orla došli do Vatikánu

Do Ríma dorazila skupina 42 cyklistov Slovenského orla. Ide o vyvrcholenie cyklopúte, ktorú pripravili pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ministerstva školstva, predsedu Konferencie biskupov Slovenska Františka Tondru a bratislavského arcibiskupa - metropolitu Stanislava Zvolenského. Cyklisti vyrazili zo Slovenska 15. augusta, približne 1 400-kilometrovú púť zdolali v desiatich etapách. Informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

26.08.2008 19:16
Vatikán Foto:
Ilustračné foto
debata

Hlavnou témou podujatia je ozvena zo stredoeurópskeho priestoru na tému Šport ako pastoračná a výchovná výzva, ktorú prerokovali vlani vo Vatikáne. „Diplomatická misia Slovenského orla má asketický a charizmatický náboj, slúži ako príklad vysokej morálnej a výchovnej hodnoty,“ uviedol jeho predseda Jozef Gálik. Cyklisti chcú priniesť Svätému Otcovi Benediktovi XVI., s ktorým sa stretnú v stredu pri generálnej audiencii v Aule Jána Pavla VI., posolstvo, v ktorom upozorňujú na dôležitosť pohybových aktivít. „Pohľad na svet z bicykla je iný ako z lietadla alebo autobusu,“ podotkol Gálik.

Slovenský orol organizuje takéto cyklopúte sporadicky, tohtoročná je tretia. Okrem cyklistov do Ríma zavítalo aj ďalších desať pútnikov. Súčasťou ich sprievodného programu je návšteva Florencie, Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda spojená so svätou omšou, stretnutie s predstaviteľmi sesterskej organizácie Slovenského orla v Taliansku a oddych pri mori.

Cyklisti sa vrátia späť na Slovensko na konci augusta letecky alebo autobusom. Impulz na podobné akcie podľa Gálika vychádza z klubov. Okrem pútí do Ríma sa už uskutočnila aj jedna púť do Paríža, Kolína nad Rýnom, ďalšia pod názvom Po stopách sv. Pavla v Grécku, cyklopúť do Lúrd, Fatimy, okolo Slovenska s výjazdom do Poľska a na Ukrajinu. Na každej sa zúčastňuje približne 50 cyklistov.

debata chyba