Francúzsko má dva prípady letiskovej malárie

Dvaja obyvatelia Paríža sa nakazili maláriou na území Francúzska bez toho, aby navštívili rizikovú malarickú oblasť. Prvé príznaky sa u nich objavili niekoľko dní po návšteve priateľov, ktorí žijú sedem kilometrov od medzinárodného Letiska Charlesa de Gaulla.

04.09.2008 16:53
Anopheles Foto:
Komár rodu Anopheles, ktorý prenáša maláriu.
debata

Ide o jednu z najväčších európskych leteckých brán pre cestujúcich do exotických oblastí, alebo vracajúcich sa späť. Od roku 1999 sú to prvé zaznamenané prípady takzvanej letiskovej malárie vo francúzskej metropole. V období od roku 1977 do 1988 tu zistili 28 prípadov tohto typu ochorenia.

„Letiskovú maláriu prenáša komár rodu Anopheles, privezený z rizikových oblastí v priestoroch lietadla. Môže tak nakaziť obyvateľov žijúcich v blízkosti veľkých medzinárodných letísk, prípadne pozemný personál letiska,“ uviedol prezident Fóra infekčnej, tropickej a cestovnej medicíny Rastislav Maďar. Ako uviedol v knihe Ochrana zdravia na cestách, malarický komár je schopný prežiť aj viachodinovú cestu v priestoroch lietadla a zachovať si infekčnosť aj napriek extrémne nízkym teplotám v lietadle.

debata chyba