Akadémiou otriasol spor o teórii stvorenia

Britskú akadémiu vied zasiahol spor okolo výučby teórie stvorenia, kvôli ktorej v utorok odstúpil z jej vedenia známy biológ Michael Reiss. Minulý týždeň vyvolal rozruch jeho návrh, aby sa o stvorení učilo v školách. Reiss uviedol, že by učitelia nemali prezentovať teóriu stvorenia ako "mylnú predstavu, ale ako svetový názor" a vysvetľovať žiakom, že teória stvorenia nemá vedecký podklad.

17.09.2008 14:33
planéty, vesmír Foto:
Ilustračné foto
debata

Reiss, ktorý je aj anglikánskym duchovným, povedal, že približne  desať percent žiakov prichádza do škôl s vierou, že svet stvoril Boh a odmieta evolučnú teóriu.

Jeho vystúpenie vyvolalo mnoho negatívnych reakcií. Napríklad nositeľ Nobelovej ceny za medicínu Richard Roberts vyzval Reissa k demisii z funkcie šéfa oddelenia akadémie pre vzdelávanie. Reiss tak nakoniec urobil, aj keď niektorí jeho kolegovia podporili postoj, že by učitelia mali so žiakmi hovoriť aj o chybných teóriách.

Akadémia zastáva názor, že teória stvorenia nemá žiadny vedecký základ a nemala by byť súčasťou osnov, uviedla vo vyhlásení, ktorým oznamovala Reissovu rezignáciu. Pripustila však, že ak sa žiak na teóriu stvorenia spýta, mal by mu učiteľ vysvetliť, prečo nie je „v žiadnom smere vedecká“.

Zástancovia stvorenia tvrdia, že Zem je asi 10-tisíc rokov stará a vznikla viac menej tak, ako je to popísané v Biblii. Príbuzná je teória inteligentného plánu, podľa ktorého je vesmír výsledkom zámeru akejsi neznámej inteligentnej sily.

Aj keď tieto teórie nie sú v Británii tak rozšírené ako v USA, podľa prieskumu z roku 2006 verí 22 percent Britov v teóriu stvorenia a sedemnásť percent v inteligentný zámer. Evolučnú teóriu zastáva 48 percent Britov.

debata chyba