Ochladenie zahatalo vtákom odlet

Prudké ochladenie znemožnilo odlet niektorých sťahovavých vtákov do ich južných zimovísk a podchladeným operencom hrozí uhynutie. Najzraniteľnejšími sú v tomto období belorítky a lastovičky, ktoré prišli o zdroj potravy, spomalená je kvôli nízkej oblačnosti a snehu na horách aj migrácia ďalších druhov vtákov, informovali ornitológovia.

18.09.2008 12:43
Lastovičky Foto:
Ilustračné foto
debata

„Menšie druhy hmyzožravých spevavcov majú rýchly metabolizmus a keď sa hmyz z ovzdušia stratí, vtáky hladujú a veľmi rýchlo zoslabnú,“ povedal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti(SOS). Zoslabnuté jedince potom podľa neho nemusia vydržať dlhú cestu do zimovísk.

V poslednom čase dostávajú ornitológovia čoraz viac správ o tom, že sa lastovičky a belorítky vracajú do hniezd. „Príčinou je strata schopnosti udržať svoju telesnú teplotu a celkové oslabenie,“ doplnil Tomáš Blaškovič z SOS.

Väčšina populácie ohrozených druhov už bola pred nástupom zlého počasia pripravená odletieť na svoje zimoviská. V týchto dňoch sa lastovičkovité vtáky zhromažďujú pred migráciou v okolí vodných plôch, kde sa ešte vyskytuje dostatok hmyzu.

Ochladenie a prvý sneh na horách ovplyvnil aj ďalšie druhy operencov. Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa v Starých Horách pozoroval v minulých dňoch viacero druhov vtákov, ktoré ochladenie vyhnalo do dolín. „V tiesňavách sa dali spozorovať napríklad muráriky červenokrídle, čo je v tomto období výnimočné,“ povedal Saniga. Kvôli nízkej oblačnosti a hmle na horách je podľa neho spomalená aj migrácia vtákov, ktoré Slovenskom iba prelietajú.

debata chyba