Záhorákom v októbri rozkvitli jablone

Ružovými kvetmi obsypaná jabloňová alej púta pozornosť okoloidúcich popri ceste medzi Jablonicou a Osuským na Záhorí. Nechýbajú ani včely preletujúce z jedného kvetu na druhý. Odborník však tvrdí, že vianočnej úrody jabĺk sa Záhoráci nedočkajú.

08.10.2008 10:32
Kvet, kvitnúce stromy, jar Foto: ,
Jablone záhorákom rozkvitli nielen v aleji za Osuským, ale aj v záhradkáých pri domoch priamo v dedine.
debata

„To tu nikdy predtým nebolo. Nikdy,“ zdôrazňuje Vladimír Juríček z Jablonice, ktorý už čo-to pamätá. „Ale čo všetko predtým nebolo a teraz je. Zvykneme si,“ mávne rukou nad rozkvitnutými jabloňami. Mária Drinková z Osuského ešte alej kvetov nevidela, ale chystá sa, že si ju pôjde pozrieť. „Celá dedina o tom hovorí. To musí byť len tým počasím. V poslednom čase dosť pršalo, teraz je pekne, teplo. No tak čo, pôjdeme na Vianoce na jablká,“ zasmeje sa.

Rozkvitnuté jablone majú ľudia z Osuského túto jeseň aj v záhradách. „Pod kostolom z jednej z nich visia rozkvitnuté konáre skoro až na cestu,“ upozorňuje ďalší domáci Jozef Lukáček. Dodáva, že na niektorých stromoch sú jablká aj kvety súčasne. „Ja mám 54 rokov, ale takéto niečo som ešte nevidel,“ dodáva.

„Rozkvitnutá jabloň v októbri nás už nedokáže prekvapiť. Sú za tým výkyvy počasia, strom je jednoducho pomýlený,“ potvrdzuje ovocinár Ľubomír Lovrant zo spoločnosti Plantex vo Veselom. Jeho kolegyňa Eva Sedláková dodáva, že ovocinári si museli v ostatných desaťročiach zvyknúť aj na iné extrémy. Jedným z nich je ľadovec, ktorý bol v minulosti naozaj výnimočnou udalosťou. Dnes už ovocinárov vo Veselom ľadovec vôbec neprekvapuje.

Aj keď by meteorológmi ohlásená druhá časť „babieho leta“ trvala dlhšie, oberačka jabĺk na stromoch za Jablonicou podľa Lovranta v žiadnom prípade nebude. „Môžu sa vyvinúť maličké plody vhodné akurát tak pre vtákov,“ skonštatoval odborník.

Ovocinári vo veľkovýrobe jesenné kvety zo stromov odstraňujú, aby zabránili šíreniu rôznych chorôb. Meteorológovia avizujú na tento týždeň druhú časť babieho leta s teplotami nad dvadsať stupňov Celzia. Kvety na jabloniach teda ešte určite nejaký čas vydržia.

debata chyba