Aj keď genetické zmeny môžu spôsobiť aj chemikálie a rádioaktívne znečistenie, jedným z hlavných spúšťačov mutácie u ľudí je pokročilý vek otcov, tvrdí Jones. „Zakaždým, keď sa delia bunky, nastáva možnosť chyby či mutácie. U dvadsaťdeväťročného muža nastane asi tristo delení buniek, kým u päťdesiatročného viac ako tisíc,“ povedal Jones s tým, že 29 rokov je priemerný vek otcov v západnej civilizácii. „Reprodukčný vek poklesol a len málo mužov starších ako 35 rokov má deti. To tiež okrem iného znamená, že ubúdajú mutácie.“
Rovnako tak slabne úloha prirodzeného výberu. „V staroveku polovica detí zomrela do veku dvadsať rokov. Teraz v západnom svete sa 98 percent dožije 21 rokov. Náš priemerný vek je tak vysoký, že aj keby sme eliminovali nehody a infekčné choroby, tak by sa zvýšil len o dva roky,“ povedal Jones. „Prirodzený výber tak už nemá k dispozícii nástroj, akým je smrť.“
Jones sa preto domnieva, že aj v budúcnosti budú ľudia vyzerať rovnako ako dnes. „Ak sa obávate toho, ako bude vyzerať utópia, tak to sa nemusíte. V rozvinutom svete v nej už žijete,“ vyhlásil.