Stráviť Silvestra na horách začína byť problém

Záujemcovia, ktorí chcú stráviť Silvestra na slovenských horách, by sa mali s rezerváciou chaty či hotela poponáhľať. Niektoré chaty vo Vrátnej doline sú už objednané a problémom začína byť zohnať voľné miesta na spanie aj v Tatrách, na Liptove či Kysuciach.

11.10.2008 14:39
Lyžovačka Foto:
Ilustračné foto.
debata

Podobne ako v minulých rokoch platí, že najväčší záujem býva o ubytovanie v blízkosti lyžiarskych stredísk. „V niektorých vychytenejších lokalitách sú teraz miesta vypredané možno aj na 70 percent. Najväčší záujem býva o ubytovanie čo najbližšie k vleku. Približne 95 percent našich klientov si totiž silvestrovský pobyt spája s lyžovačkou,“ povedal Tomáš Hasala z cestovnej kancelárie Limba.

Podľa neho by kancelária v tomto roku mohla po celom Slovensku predať v období Silvestra štyri až päť tisíc lôžok. Najvyhľadávanejšími lokalitami sú napríklad lyžiarske centrá Donovaly či Veľká Rača-Oščadnica. „Najväčší záujem býva o chaty, ktoré si často zvyknú prenajímať partie kamarátov. Je to aj pre nižšiu cenu, aká býva napríklad v hoteloch,“ poznamenal Hasala.

Turisti, ktorí chcú privítať Nový rok na chate alebo chalupe, by mali zaplatiť za noc približne 200 až 500 korún (necelých sedem až takmer 17 eur). Cena závisí od toho, či sa ubytovacie zariadenie nachádza v atraktívnej alebo menej lákavej rekreačnej oblasti. V hoteloch vyjde lôžko aj na tisíc korún (asi 33 eur) za noc. Oproti chatám však hotely zvyknú ponúkať svojim návštevníkom rôzne služby.

„Chaty s kapacitou od šesť do 15 ľudí už teraz vyzerajú byť dosť obsadené. O chaty je najväčší záujem, lebo ľudia chcú mať aj svoje súkromie a tiež chcú čo najlacnejšie ubytovanie,“ upozornila Mária Stráska zo Združenia turizmu v Terchovej, ktorá je vstupnou bránou do Vrátnej doliny na severe Slovenska.

Za noc v chate podľa nej rekreant zaplatí 500 až 600 korún (takmer 17 až necelých 20 eur), hotely bývajú aj o 400 Sk (približne 13 eur) drahšie. Združenie môže na Silvestra zabezpečiť celkovo 1500 až 2000 lôžok. „Predpokladám, že na hory v tomto období chodia predovšetkým partie priateľov a tiež rodiny s deťmi,“ dodala Stráska.

Podľa riaditeľky cestovnej kancelárie Satur Eleonóry Fedorovej značná časť Slovákov chodí za lyžovačkou na prelome rokov radšej do zahraničia. Naznačila, že turisti sa chcú vyhnúť nedostatku snehu, s ktorým mali v minulosti pre miernejšiu zimu problémy niektoré slovenské horské centrá.

debata chyba