Nikoho som neudal, bráni sa Kundera

Svetoznámy český spisovateľ Milan Kundera, ktorý žije vo Francúzsku, údajne v 50. rokoch udal československej komunistickej tajnej polícii svojho známeho. Letcovi Miroslavovi Dvořáčkovi následkom tohto udania hrozil trest smrti. Kundera to však popiera. Som úplne zaskočený niečím, čo som nečakal, o čom som ešte včera nevedel a čo sa nestalo. Toho človeka som vôbec nepoznal," povedal spisovateľ.

13.10.2008 08:49 , aktualizované: 18:44
Milan Kundera Foto:
Český spisovateľ Milan Kundera.
debata

Dvořáčka odsúdili nakoniec na 22 rokov, odsedel si 14. S odvolaním sa na pracovníkov Ústavu pre štúdium totalitných režimov, čo je obdoba slovenského Ústavu pamäti národa, o tom informuje najnovšie číslo časopisu Respekt.

Dvořáček žije vo Švédsku a zotavuje sa po mŕtvici. Kundera, popri Václavovi Havlovi azda celosvetovo najznámejší Čech, sa k prípadu odmietol vyjadriť. V jeho prípade to však nie je nič neobvyklé, keďže s novinármi nekomunikoval nik­dy.

Kunderovi komunisti v roku 1979 odobrali československé občianstvo, v roku 1981 získal francúzske občianstvo a zostal žiť v Paríži. Internetový server iDnes.cz pripomína, že práve udávanie je v Kunderovom diele často sa opakujúcim motívom.

debata chyba