Pred 40 rokmi sa konal prvý živý prenos z vesmíru

Prvý živý prenos z vesmírnej lode s ľudskou posádkou sa uskutočnil pred 40 rokmi, 14. októbra 1968, z paluby amerického Apolla 7. Celkovo odvysielali sedem krátkych televíznych prenosov, ktoré na Zemi zaznamenali obrovský ohlas. Zo záznamu ich vysielala aj Československá televízia.

13.10.2008 09:37
Apollo 7 Foto:
Posádku vesmírnej lode Apollo 7 tvorili Walter Cunningham, Walter Schirra a Donn Eisele.
debata

Údajne hneď po druhom priamom prenose všetkých troch kozmonautov menoval Zväz televíznych a rozhlasových umelcov za svojich čestných členov.

Prvá pilotovaná americká loď svoju vesmírnu misiu odštartovala z mysu Canaveral 11. októbra 1968. Na jej palube boli astronauti Walter Schirra, Donn Eisele a Walter Cunningham. Uskutočnili nielen 163 obletov Zeme, ale tiež veľké množstvo pokusov. Medzi nimi bol aj približovací manéver s pomocou druhého stupňa rakety. Na Zem sa vrátili 22. októbra.

Po tragickom konci projektu Apollo 1, keď pri skúškach lode zomrela v januári 1967 celá trojčlenná posádka, znamenal pilotovaný let Apollo 7 pre NASA obrovský úspech.

Cieľom programu Apollo, ktorý vyhlásil americký prezident John Fitzgerald Kennedy krátko po prvom lete Sovieta Jurija Gagarina, bolo dopraviť človeka na Mesiac do konca 60. rokov. Nakoniec sa to Američanom podarilo až v júli 1969, kedy sa po mesačnom povrchu poprechádzali Neil Armstrong a Edwin Aldrin z lode Apollo 11.

debata chyba