Krajina Núbia bola kópia. Egypta

Pred tisíckami rokov existoval na Zemi ešte jeden Egypt. Rozprestieral sa hneď vedľa skutočného Egypta, za južnými hranicami. Tiež mal pyramídy a staval ich dokonca viac. Len boli špicatejšie. A mal aj faraónov, ibaže čiernych. Núbijcov.

14.10.2008 08:34
núbijský sarkofág Foto: ,
K najvzácnejším predmetom na výstave patrí aj núbijský sarkofág. Tento patril chudobej žene, ktorá sa vydala do bohatej rodiny.
debata

Núbiu môže po prvý krát spoznať aj Slovensko. Vzácne archeologické nálezy z takmer neznámej krajiny vystavuje Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch. Predmety zapožičalo Náprstkove múzeum ázijských, afrických, a amerických kultúr v Prahe. Prehliadka skončí 31. decembra.

Pútavou je trojrozmerná maketa chrámu bohyne Eset.. Stojí dodnes, len na inom mieste. „Chrám premiestnili, pretože pôvodné územie mala zatopiť voda po spustení Asuánskej priehrady,“ prezradila archeologička Eszter Kováčová. Práve soška bohyne Eset, kde kojí boha Hora, bola zrejme predobrazom kresťanskej Madony.

Pri pohľade na krásne zdobenú rakvu ženy Taikašet zas má návštevník pocit, že sa pozerá na sarkofág faraóna. V skutočnosti to však bola chudobná žena, ktorej sa podarilo vydať do bohatej rodiny.

Hlinené tabule, dosky, skarabeus, nápisy, to všetko je až nápadne egyptské. „Núbijská kultúra prevzala mnoho vecí od vyspelejšieho Egypta. Písmo, aj bohov. No predsa sa Núbijcom nakrátko podarilo ovládnuť mocnejší Egypt. Bolo to v čase, keď krajina ležiaca pozdĺž Nílu zažíval vnútorné nepokoje a bola rozdrobená,“ naznačila Kováčová. Vtedy v Egypte vládli čierni faraóni. Núbijci totiž boli oveľa tmavšej pleti ako Egypťania.

Povodie Nílu je nepokojné aj dnes. V Sudáne, kde sú sústredené vykopávky z Núbie, je mnoho miest, kde banditi prepadávajú expedície. Archeológovia – nubiológovia tak majú hľadanie oveľa náročnejšie. Najprv musia nájsť na mape bezpečné nálezisko, až potom sa môžu pustiť do prehrabávania piesku.

Ani návštevníci novozámockej výstavy nebudú mať pátranie po histórii až také jednoduché. Múzeum oprášilo aj originálne egyptské hry ako Senet, Mehen, Šakaly a psy, dvadsať štvorcov a Mykerinos. Návštevníci pritom pravidlá už dávno poznajú, väčšina hier využíva známy princíp Človeče, nehnevaj sa!

debata chyba