Katolíčky pochodovali za možnosť pôsobiť v kňazskej službe

Katolícke ženy, ktoré sa uchádzajú o vysviacku, pochodovali v stredu ulicami Ríma a protestovali proti vylúčeniu žien z kňazského úradu. Malá skupina žien zastupujúca katolícke organizácie z celého sveta sa priblížila k Vatikánu, pričom niektoré z nich mali na sebe purpurové šaty a niesli mená významných žien z ranného obdobia rímsko-katolíckej cirkvi. "Vysväťte ženy! Vysväťte ženy," skandovali účastníčky pochodu.

15.10.2008 19:31
debata

Aisha Taylorová, výkonná riaditeľka Konferencie o ordinácii žien v Spojených štátoch uviedla, že ženy chcú upriamiť pozornosť na túto otázku počas synody, stretnutia 253 biskupov, ktoré momentálne prebieha v Ríme.

Je nepravdepodobné, že sa Vatikán vzdá svojho dlhoročného zákazu kňazskej ordinácie žien. Svätá stolica sa k tejto otázke vyjadrila v máji, pričom trvala na tom, že dôsledne nasleduje kresťanskú tradíciu, v ktorej môžu byť kňazmi len muži a vydala tiež nové varovanie, že vysvätené ženy budú z cirkvi exkomunikované.

Vylúčenie žien z kňazskej služby je podľa Taylorovej veľká nespravodlivosť a zjavný príklad sexizmu. „Hoci cirkevní lídri hovoria nie, tento stav nemôže trvať desaťročia,“ uviedla.

debata chyba