Kráľovná zdedila matkinu popularitu

Alžbeta II. prichádza na Slovensko ako najstarší monarcha v britských dejinách. Rekord zlomila vlani, keď prekonala kráľovnú Viktóriu, ktorá zomrela ako 81-ročná v januári 1901. Kráľovná, ktorú na návšteve sprevádza manžel princ Philip, patrí doma medzi najobľúbenejšie osobnosti.

23.10.2008 07:51
Kráľovná Alžbeta II. Foto:
Kráľovná Alžbeta II.
debata

V prieskumoch verejnej mienky jej dôveruje 80 percent britských občanov. Keď televízna a rozhlasová stanica BBC v roku 2002 usporiadala obrovskú anketu, koho Briti označujú za najvýznamnejšiu postavu svojich dejín, Alžbeta II. sa umiestnila na 24. mieste. Spomedzi žijúcich mien jej patrila tretia priečka.

Príloha: Alžbeta II. na Slovensku
Alžbeta II. Príloha: Alžbeta II. na Slovensku

„Oddanosť monarchii zostáva v Británii silná, hoci po smrti princeznej Diany sa posilnili nálady za vyhlásenie republiky. Často sa ozývajú hlasy, ktoré upozorňujú na Alžbetine obrovské bohatstvo, ale jej obrancovia poukazujú na fakt, že vďaka záujmu turistov o pamätihodnosti kráľovstva prúdia do krajiny veľké peniaze,“ povedal pre Pravdu Ellis Cashmore, profesor na Staffordshirskej univerzite, ktorý je známy knihou Celebrity a kultúra. Americký časopis Forbes v tomto roku zaradil Alžbetu II. ako dvanásteho najbohatšieho monarchu na svete – jej majetok odhadol na 650 miliónov dolárov, čo je viac ako 14,5 miliardy korún, čiže približne 482 miliónov eur.

Počas vojny neutiekla
Roky Alžbetinej mladosti neplynuli v ľahkom období. Začiatok druhej svetovej vojny ju zastihol ako 13-ročnú dievčinu. Pred nemeckými náletmi na Londýn ju so sestrou evakuovali z Londýna na Windsorský zámok. Boli úvahy, že mladá princezná Alžbeta by prečkala ťažké obdobie v Kanade, ale nestalo sa. „Dcéry bezo mňa nechcú odísť, ja nechcem odísť bez kráľa a kráľ nikdy neodíde,“ znela slávna veta jej matky. Skutočnosť, že panovník Juraj VI. si nezbalil kufre, pomáhala Britom psychologicky vyrovnať sa s nemeckými útokmi zo vzduchu.

Alžbeta II.
 - Narodila sa 21. apríla 1926 v Londýne.
 - Na svet prišla ako prvé dieťa Alberta, vojvodu z Yorku, a Alžbety Bowesovej-Lyonovej, dcéry 14. kniežaťa zo Strathmore a Kinghorne.
 - Je hlavou Britského spoločenstva národov a anglikánskej cirkvi.
 - V krajinách, ktorým vládne, žije približne 125 miliónov ľudí.

Princezná Alžbeta mala iba štrnásť rokov, keď v októbri 1940 po prvý raz prehovorila v rozhlase. Povzbudzovala rovesníkov: „Tisíce z vás museli opustiť domovy a odlúčiť sa od otcov a matiek. Ja a moja sestra Margaret cítime s vami, lebo z vlastnej skúsenosti vieme, čo znamená byť preč od tých, ktorých najviac ľúbime.“ Alžbetini rodičia totiž počas vojny zostali v Londýne.

Elisabeth Cawthonová z Texaskej univerzity si myslí, že zárodky Alžbetinej popularity treba hľadať už v jej mladosti: „Ľudia ju vnímali ako osobu, ktorá sa chce zapojiť do verejnej služby,“ podotkla pre Pravdu odborníčka na britskú históriu. Princeznin odchod na Windsorský zámok neznamenal iba pobyt za jeho múrmi. Pomáhala ako mladá automechanička, známa je napríklad fotografia, ako vymieňa pneumatiku na vozidle prvej pomoci.

Podľa Cawthonovej potom už aj v úlohe panovníčky Alžbeta II. spĺňala očakávania verejnosti. „Byť monarchom neznamená len čítať z papiera a nechať sa oboznamovať s udalosťami. Je to aj o oddanosti k charite, pričom Briti túžia, aby ich vladár pôsobil viditeľne ako symbol ľudu. Alžbeta II. si takmer ustavične dokázala udržať citlivú rovnováhu medzi prístupnosťou, zmyslom dosiahnuť cieľ a kráľovskou hodnosťou, čo od nej ľud vyžaduje,“ dodala expertka.

Zrkadlo matky
John Scott z Plymouthskej univerzity sa nazdáva, že k Alžbetinmu dobrému imidžu prispela úloha jej matky, ktorá zomrela v marci 2002 v obdivuhodnom veku 101 rokov „Zdá sa mi, že Briti kladne hodnotia, ako sa súčasná panovníčka zhostila po nej poslania,“ uviedol pre Pravdu tento profesor sociológie. Alžbetinu mamu neskôr oslovovali Kráľovná Matka, aby nedochádzalo k zámene mien, pretože mali rovnaké krstné mená. „Bola obľúbeným symbolom v ťažkom povojnovom období, viditeľným zotrvala po nástupe jej dcéry na trón, pričom si vytvorila natoľko silné postavenie v očiach spoločnosti, že sa nestala terčom verejnej polemiky. Alžbeta II. nasledovala matkin model – podarilo sa jej hrať úlohu národného symbolu, vzornej matky a vyhla sa polemikám na svoju adresu,“ dodal Scott.

Cawthonová pripája poznámku, že v posledných rokoch prispieva ku kráľovninej popularite to, ako dlho už sedí na tróne: „Iba dvaja monarchovia v britských dejinách sa jej priblížili svojím vekom – Juraj III. a Viktória.“ Podľa Neila Blaina v nej väčšina Britov vidí oporu v zachovávaní tradície. „Stelesňuje kontinuitu v dobe, ktorá sa rýchlo mení. Navyše ťaží z toho, ako ju verejnosť porovnáva s ostatnými členmi kráľovskej rodiny, ktorým pokazilo imidž nevhodné správanie,“ podotkol pre Pravdu profesor masmédií na Stirlingskej univerzite.

debata chyba