Slováci sú v ekologickom správaní leniví

Slováci sú ekologickí lenivci. Tvrdí to na základe reprezentatívneho výskumu verejnej mienky agentúra Dicio, ktorá sa zamerala na ekologické správanie ľudí.

23.10.2008 14:33
Odpadková tragédia v Neapole Foto:
ilustračné foto
debata

„Každodenný život Slovákov riadi pohodlie aj napriek obavám zo zhoršujúceho sa životného prostredia,“ uviedol k výskumu Martin Štulrajter z agentúry Dicio, ktorá výskum uskutočnila v dňoch 12. až 24. septembra na vzorke 1 607 respondentov vo veku 18 až 79 rokov.

Na základe výsledkov prieskumu sa viac ako tri štvrtiny (77,7 %) občanov SR správajú ekologicky pokiaľ to nejde na úkor ich pohodlia či peňazí, resp. ich to nezaťažuje. Ďalších 17,7 % rezignuje na ekológiu s presvedčením, že sami aj tak nič nezmôžu, tak na tom nezáleží. Vyslovene ekologicky – aj keď to vyžaduje námahu navyše a môže to ísť na úkor životnej úrovne – sa správa 4,5 % Slovákov. Nevyjadrilo sa 0,1 % občanov.

Viac ako polovica opýtaných (56 %) si myslí, že ľudia v ich okolí hľadajú v každodennom živote rozumnú hranicu medzi životným prostredím a vlastným pohodlím. „Otázne samozrejme je, kde táto hranica leží,“ konštatuje Štulrajter. Podľa 29 % respondentov ľudia uprednostňujú vlastné pohodlie pred životným prostredím. „Naopak, len 7,2 % občanov má vo svojom okolí ľudí, ktorí kladú životné prostredie pred osobné pohodlie. K téme sa nevedelo vyjadriť 7,8 % opýtaných,“ komentoval Štulrajter výsledky prieskumu.

debata chyba