Trosky stroja a pozostatky obetí nešťastia z 20. októbra síce našli hneď na druhý deň, taiwanské úrady však stále nemajú vysvetlenie, čo sa vlastne v oblasti ostrovov Pcheng-chu, známych tiež ako Peskadorské ostrovy, pri rutinnom leteckom cvičení stalo.
„Tristo mŕtvych či nezvestných za štyridsať rokov“ – upozorňovala v titulkoch taiwanská tlač v posledných dňoch na sériu leteckých katastrof, kým úrady ostrovov sa poponáhľali s vyhlásením, v ktorom rázne popierajú porovnávanie s bermudským trojuholníkom v obavách, aby takéto špekulácie neodradili investorov, ktorí tu budujú letisko s kasínom a ďalšie projekty.
Aj väčšina expertov odmieta, že by v oblasti rušila navigačné prístroje výchylka magnetického pola. Vedci nenašli v regióne nič abnormálne, vyhlásil geológ Čchen Wen-šan z taiwanskej národnej univerzity.
Ale panenské vody okolo ostrovov Pcheng-chu, ktoré sa nachádzajú 80 kilometrov západne od taiwanskej pevniny a priťahujú návštevníkov svojimi plážami, boli svedkami až príliš mnohých leteckých nehôd. Podľa vládnych údajov sa tu za posledných dvadsať rokov zrútili najmenej tri dopravné lietadlá, jedna civilná helikoptéra a päť vojenských stíhačiek.
Najtragickejšie nešťastie sa stalo v máji 2002, keď stroj spoločnosti smerujúcej do Hongkongu sa nad morom severne od Pcheng-chu rozlomil na štyri časti. Všetkých 225 ľudí na palube zahynulo. O sedem mesiacov neskôr na rovnakom mieste havarovalo nákladné lietadlo. Tieto dve nehody natoľko rozvírili špekulácie o existencii lokálneho „bermudského trojuholníka“, že v nasledujúcich mesiacoch sa ostrovom turisti vyhýbali.
Číňania považujú ostrovy za tajomné od nepamäti – vzhľadom na ich ťažkú dostupnosť i početné lodné nešťastia. Pohrebiskom plavidiel sa v minulosti stala predovšetkým oblasť zvaná Temné vody, kde skončilo údajne i množstvo člnov na vrchole čínskej imigrácie na Taiwan pred dvesto až tristo rokmi.
Japonskí piloti a námorníci sa počas päťdesiatročnej nadvlády nad Taiwanom, ukončenej v roku 1945, vraj tiež snažili rozbúreným vodám okolo Peskadorských ostrovov, nazývaných aj Diabolské more, vyhýbať. Predstavitelia Pcheng-chu však na podobné legendy nedbajú a vinu za nedávne nehody pripisujú veľkému objemu leteckej dopravy, pričom väčšina katastrof bola podľa nich spôsobená ľudskou alebo technickou chybou.
Ostrovy, ktoré boli osídlené pred 700 rokmi stroskotanými čínskymi moreplavcami, podľa nich budú lákať čím ďalej tým viac turistov. Okrem kúpania a surfovania vo vlnách tu možno vidieť tiež podmorské historické ruiny. Mnohých návštevníkov priťahuje aj fakt, že oblasť bývala centrom vojenského konfliktu medzi Čínou a Tajwanom.