Na Slovensku sa pije aj chabzdovica, drienkovica či zajačí koňak

Veľká časť domácností na Slovensku sa nezaobíde bez kvalitnej domácej pálenky, no okrem slivovice, hruškovice, či jablčného calvadosu je možné sa niekedy stretnúť aj s veľmi netradičnými destilátmi.

01.11.2008 16:46
Whisky, alkohol Foto:
debata

Pije sa napríklad známa drienkovica spropagovaná bývalým prezidentom Rudolfom Schusterom, liečivé účinky údajne má silno aromatická chabzdovica a domáce bary niekedy ukrývajú napríklad aj pálenku z repy, ktorú na západnom Slovensku premenovali úsmevne na zajačí koňak.

Väčšinu z týchto „špecialít“ však pália domáci majstri na nelegálnych zariadeniach. „Zakvasené plody bazy chabzdy, repu, či obilie na rožovku (ražovica-pozn. ČTK) nemôžu pestovateľské pálenice spracovať,“ upozornil predseda združenia páleníc Jozef Beňo. Čo nesmie 134 oficiálnych páleníc na Slovensku, bez problémov podľa neho spracujú tisícky domácich destilačných zariadení.

Problém s nelegálnou výrobou pálenky podľa Beňa zostane aktuálny, pokiaľ sa nezníži spotrebná daň z alkoholu, ktorú musia pálenice odvádzať štátu. Za liter čistého liehu štát zinkasuje 141,50 koruny (4,69 eura), čo je zhruba 74 korún (2,46 eura) za liter 52-percentnej pálenky. Zmena zákona platná od začiatku septembra zvýšila iba množstvo čistého liehu na ktoré sa vzťahuje táto nižšia sadzba dane, a to na 43 z pôvodných 30 litrov na domácnosť. Nad toto množstvo už musí pestovateľ zaplatiť dvojnásobnú daň.

Majiteľ pálenice v Bernolákove Peter Guldan nie je presvedčený o kvalite a lahodnej chuti podomácky vyrobených destilátov. Napríklad pálenka z repy je podľa neho vyložene nechutná, navyše malé domáce zariadenia nie sú schopné odfiltrovať všetky škodlivé látky z pálenky a konzumentom vraj hrozia aj zdravotné komplikácie.

Na Slovensku je údajne viac ako 15 000 domácich páleníc. Colná správa podľa hovorkyne Martiny Kerekovej v tomto roku odhalila viacero nelegálnych páleníc a zhabala okolo niekoľko stoviek litrov destilátov.

debata chyba