Aj tento rok budú pošty prijímať listy Ježiškovi

Zdravie pre rodičov, starú mamu, veľkú stavebnicu či nový televízor, ale aj dobré známky a aby Ježiško v zime neprechladol. To všetko sú tajné želania, ktoré píšu deti v listoch pre Ježiška. Hoci tento rok začne Ježiško v rámci akcie spoločnosti Slovenská pošta čítať listy až na budúci týždeň, niektoré deti sa už poponáhľali.

20.11.2008 09:12
Vianoce, vianočný stromček, výzdova, sviečky Foto:
Ilustračné foto
debata

Prvé tohtoročné detské želanie sa dostalo do rúk Ježiškových pomocníkov veľmi skoro, už 20. októbra. Dianka z Nórska ním tak prelomila dvojročné prvenstvo v časovom predstihu, ktorý držal list doručený 29. októbra 2006.

Slovenská pošta robí špeciálnu koncoročnú akciu s názvom vianočná pošta už desať rokov. Na listy od detí odosiela odpovede s darčekom. „Deti myslia na Vianoce oveľa skôr, doteraz prišlo Ježiškovi už takmer tisíc listov a kresieb,“ povedala Svetlana Vallašeková, zástupkyňa Slovenskej pošty a autorka projektu. Ročne príde na adresu 999 99 Ježiško viac ako stotisíc želaní. „Túto zimu sa nám zrejme podarí prijať hranicu milión doručených listov so želaniami,“ dodala Vallašeková. V prechádzajúcich deviatich ročníkoch sa vyzbierali totiž viac ako deväťstotisíc listov.

„Sú dôkazom aj toho, že deti myslia počas sviatkov nielen na seba, ale aj na blízkych,“ povedala Vallašeková. Okrem príbuzných si spomenú napríklad i na učiteľky. „Prosím ťa aj za našu pani učiteľku, aby vládala naučiť 32 žiakov, ktorí sa (ne)chcú veľa učiť,“ napísala Zuzana z Krupiny v liste.

Podľa slov Vallašekovej je dôležité, aby deti a ich rodičia nezabudli pripísať aj spätnú adresu. „Priemerne každý rok príde okolo dvetisíc listov bez adresy a Ježiško potom nevie, kam odpísať,“ doplnila. V prípade, že to deti nestihnú do Vianoc, Ježiško odpisuje i na zablúdené listy až do Silvestra. „Najlepšie je však, keď deti odošlú želania do osemnásteho decembra, aby sa im do Vianoc stihla vrátiť odpoveď,“ pripomenula Vallašeková.

Cestu k Ježiškovi si nájde aj viac ako tisíc slovenských listov doručených z 24 krajín sveta. „Najviac ich prichádza z Európy, ale máme niektoré aj z Brazílie, Indonézie, Austrálie či Kene,“ vymenovala. Ježiško spolu s tridsiatimi pomocníkmi odpovedá aj nevidiacim deťom v Braillovom písme. „Každý rok príde okolo sto takých listov,“ dodala Vallašeková.

debata chyba