Komunisti chcú vyhlásiť Stalina za svätého

Rusko znova potvrdzuje, že je krajinou s nepredvídateľnou minulosťou. Komunistický diktátor Josif Stalin dal zbúrať stovky chrámov a státisíce veriacich poslal do trestaneckých táborov, napriek tomu mu v jednom ruskom chráme už visí ikona a pravoslávna cirkev čelí žiadosti, aby ho vyhlásila za svätého.

28.11.2008 10:10
Josip Visiaronovič Stalin Foto:
debata

Petrohradské predmestie Streľňa sa stalo pútnickým miestom. Miestny Chrám svätej Oľgy je prvý, ktorý zdobí ikona Stalina. Jej autor, kňaz Jevstafij Žakov, však tvrdí, že nejde o svätý obrázok Stalina, ale blahoslavenej Matróny Moskovskej, kde je niekdajší obávaný šéf Kremľa iba vedľajšou postavou bez svätožiary.

Podľa legendy sa Stalin začiatkom Veľkej vlasteneckej vojny modlil k Matróne Moskovskej a tá mu poradila, aby pred nemeckou ofenzívou ďalej neustupoval, lebo je v jeho silách hlavné mesto ubrániť. Ikona so Stalinom mnohých veriacich pobúrila, kňaz ju však odmietol z chrámu odstrániť, iba ju presunul na menej nápadné miesto za oltár.

„Otca národov“ si vraj ctí rovnako ako vlastného otca a Otca nebeského. „Odmietam počúvať tých pudlov demokracie, ktorí brešú na mŕtveho leva. Ja počúvam svoje srdce,“ vyznal sa otec Jevstafij pre denník Novyje Izvestija. Cirkevná vrchnosť proti vystaveniu Stalina v chráme nenamieta. O jeho blahoslavení však zatiaľ neuvažuje. O svätorečenie Stalina tento týždeň požiadali petrohradskí komunisti. „Radili sme sa s viacerými kňazmi, ktorí potvrdili, že medzi veriacimi sa Stalin teší veľkej úcte,“ citoval ich predsedu Sergeja Malinkoviča Moskovskij komsomolec.

debata chyba