Žitňanská chce pre niektorých väzňov domáci trest a monitorovací náramok

S projektom elektronického monitorovacieho systému, tvz. náramkov pre väzňov, počíta koncepcia slovenského väzenstva naplánovaná do roku 2020. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská dnes po rokovaní vlády povedala, že je pripravená podporiť využívanie alternatívnych trestov, vrátane domáceho trestu väzenia.

13.04.2011 16:33
debata (13)

Netýkalo by sa však nebezpečných páchateľov, ale napr. ľudí, ktorí neplatili výživné. V súčasnosti by išlo o 500 odsúdených, ktorí by mohli nosiť náramky, povedala ministerka.
Zavedenie monitorovacieho systému by záležalo aj od možností štátneho rozpočtu.

Žitňanská by však bola rada, aby sa ho podarilo naštartovať do konca volebného obdobia. Jeho výhodou by podľa nej bolo aj to, že by sa vďaka nemu dali kontrolovať aj odsúdení na vychádzkach. „Dnes sa to rieši absolútnym obmedzením.“

Žitňanská pripomenula, že slovenské väznice sú preplnené. „Naplnené máme ústavy práve s minimálnym stupňom stráženia, ide najmä o ústavy, kde je najväčšie percento odsúdených, ktorí by mohli ísť teoreticky do domáceho väzenia,“ povedala Žitňanská. V súčasnosti napr. Dubnica nad Váhom vykazuje 130-percentnú naplnenosť.

Preplnené väznice alebo ústavy na výkon trestu podľa ministerky spôsobujú obrovský problém, okrem iného štát nemôže s ľuďmi vo výkone trestu pracovať. Pred piatimi rokmi pritom boli naplnené na 80 percent.

Žitňanská sa domnieva, že do tejto oblasti dostatočne neinvestovala bývalá vláda. Málo peňazí dostávala bezpečnostná technika či eskortné vozidlá, ktoré prevážajú odstúdených. „Treba to povedať, že dnes by sme neriešili takú kritickú situáciu, keby za predchádzajúcej vlády išli investície aj do väzníc.“

Podľa ministerky sa nakupovali autá pre políciu, ale nenakupovali sa autá pre ústavy na výkon väzby a pre ústavy na výkon trestu odňatia slobody. „Dnes to musíme riešiť, lebo situácia je akútna.“

13 debata chyba