Zničenie barokového mosta prešetrí ministerstvo

Zničením barokového vstupného mosta do Nitrianskeho hradu sa už zaoberá inšpekcia ministerstva kultúry. Vyše 250-ročnú pamiatku zbúrali pred pár dňami bez povolenia.

17.08.2011 13:17
Zbúranie hradného mosta Foto:
Zbúranie hradného mosta je podľa Roberta Dokupila ďalším príkladom nešetrného zaobchádzania s pamiatkami v Nitre.
debata (8)

Hovorkyňa ministerstva Eva Chudinová Pravde potvrdila, že ministerstvo dostalo elektronický podnet. „Zatiaľ sme si vyžiadali všetky podklady od krajského pamiatkového úradu. Vo štvrtok pôjdeme priamo na miesto zisťovať stav. Potom sa môžeme k tomu bližšie vyjadriť,“ povedala Chudinová.

Povolenie na odstránenie mosta podľa zistení Pravdy nikto nevydal. „Mesto nevydalo žiadne povolenie na búranie,“ povedal Pravde hovorca nitrianskeho magistrátu Andrej Jančovič s tým, že bolo vydané povolenie len na rekonštrukciu. Na základe neho sa mal most rozoberať postupne a citlivo. Znamená to, že by sa z neho opatrne vyberali tehly, murivo, aby sa mohli doň spätne po spevnení konštrukcie zapracovať. Očití svedkovia z Klubu priateľov starej Nitry však tvrdia, že to sa vôbec nedialo.

„Na mieste boli viacerí členovia nášho klubu. Prišlo sem búracie kladivo. Most do niekoľkých hodín úplne zmizol. Materiál rozbili na drobné kúsky a rýchlo sa odviezol niekam preč,“ uviedol Robert Dokupil. Keď sa skúšali pýtať stavebníkov, kam odviezli tehly a stavebný materiál zo 17. či 18. storočia, nedostali žiadnu odpoveď. „Zamestnanci tvrdili, že o tom nemôžu hovoriť, lebo by ich vyhodili z práce,“ dodal Dokupil.

Nitrianski pamiatkari zbúranie prekvapujúco odobrili. Rudolf Viršík z krajského pamiatkového úradu sa tesne pred búraním vyjadril, že časť konštrukcie mosta sa nemá vôbec rozoberať a materiál v tesnom kontakte s murivom klenby sa má vyberať ručne. Hneď na druhý deň však už bolo stanovisko úplne iné. Investor zvolal kontrolný deň, na ktorý bol pozvaný aj nezávislý statik Vladimír Kohút. Ten vyslovil názor, že most sa nedá zachovať. Dôvod rozviedol v zápisnici.

„Všetky murované konštrukcie (klenby, klenbové pásy a murivo zábradlia) je navlhnuté a vo veľkej miere zasolené, následkom čoho sú nadmerné poruchy v štruktúre muriva. Podľa názoru Ing. Kohúta nie je možné zachovanie klenieb mosta. Z tohto dôvodu odporúča rozobratie klenieb a vymurovanie ich presných kópií.“ Viršík sa s tým stotožnil a tesne po stretnutí sa vraj začalo búrať.

Dokupil v tejto súvislosti však kladie otázku, nakoľko je tvrdenie o „vážne narušenej statike“ pravdivé, keď po moste normálne chodili ťažké mechanizmy a nákladiaky s materiálom a nijaký sa z nich neprepadol.

Viršík je od začiatku týždňa na dovolenke. Šéfka pamiatkarov Anna Valeková stručne uviedla, že most sa už nedal zachrániť a rozobratý materiál sa už nebude dať spätne použiť. Hovorca nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko dokonca tvrdil, že tu stále prebieha rekonštrukcia, a nie búranie. „Nikto nevidel dovnútra, v akom stave boli časti mosta. Až po odkrytí niektorých vrstiev sa zistilo, že murivo je z veľkej časti poškodené. Bolo nasiaknuté soľou a dažďovou vodou. Záleží nám na tom, aby hrad bol funkčný a prístupný.“

Namiesto pôvodného mosta vyrastie kópia. Vrátane sôch, ktoré kedysi lemovali zábradlie. Tie sú už niekoľko rokov hotové a pripravené na osadenie, originály boli uložené v depozitári biskupstva. Stavba by mala byť hotová ešte pred zimou, dovtedy budú návštevníci aj početní svadobčania musieť používať provizórnu lávku. Cena za obnovený most je 400-tisíc eur, polovicu dá biskupstvo, polovicu mesto Nitra.

Podľa občianskych aktivistov sa v Nitre likvidujú historické pamiatky už celé desaťročia. Za jeden z najvýraznejších zásahov do historického mesta označili napríklad výstavbu Divadla Andreja Bagara. Názory na tento kolos sa aj dnes rôznia, sú ľudia, ktorým sa páči, iným nie. „Kvôli tejto stavbe sa však zbúrali celé historické uličky a domy. A deje sa to stále. Už toho bolo dosť,“ naznačil Dokupil, ktorý poukázal na ďalšiu nešetrnú výstavbu v podhradí. Na vine sú si podľa neho aj samotní Nitrania. Preto, že sú ticho.

Rozruch pred časom spôsobilo aj zbúranie cenných technických stavieb v centre mesta. Išlo o niekdajšie mlyny a tiež budovu na výrobu chrumiek. Dnes na ich mieste stojí presklené nákupné centrum Mlyny. Investorovi hrozila za porušenie viacerých paragrafov stavebného zákona pokuta dva milióny korún. Pravda sa snažila zistiť, či investor nejakú pokutu nakoniec zaplatil, no ani mestský úrad, ani spoločnosť prevádzkujúca nákupné centrum na otázky neodpovedali.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba