Ministri EÚ dali zelenú zmenám v schengenských pravidlách

Ministri vnútra členských krajín Európskej únie počas štvrtkového stretnutia v Bruseli dosiahli zhodu v otázke plánovaných zmien vo fungovaní schengenského priestoru, ktoré majú umožniť dočasné obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach.

12.05.2011 07:25 , aktualizované: 21:11
Lampedusa, Taliansko, utečenci Foto:
S nápadom obnoviť hraničné kontroly prišiel Paríž a Rím po tom, čo taliansky ostrov Lampedusa zaplavili tisícky tuniských utečencov.
debata (31)

Po skončení rokovaní to oznámil maďarský minister Sándor Pintér, podľa ktorého väčšina účastníkov podporila návrh Európskej komisie (EK) predpokladajúci obnovenie kontrol ako posledné východisko z núdze v prípade, že členské štáty budú čeliť nezvládnuteľnému náporu migrantov alebo niektorý z nich nebude schopný ustrážiť vonkajšiu hranicu schengenu.

„Každý z ministrov deklaroval jasný postoj: Slobodný pohyb osôb je jedným z kľúčových výdobytkov únie a my ho musíme zachovať a ochrániť,“ povedal Pintér pred novinármi v Bruseli. V rovnakom duchu sa vyjadrila aj eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová, podľa ktorej je však potrebné „zvýšiť jednoznačnosť pravidiel a postupov, aby sa zamedzilo jednostranným a nekoordinovaným rozhodnutiam jednotlivých členských štátov“. Jej slová boli pravdepodobne narážkou na stredajšie rozhodnutie Dánska obnoviť kontroly na hraniciach s Nemeckom a Švédskom, ktoré pobúrilo viaceré európske vlády.

Podľa nemenovaného európskeho diplomata, na ktorého sa odvoláva tlačová agentúra AFP, návrh EK podporilo 15 z 27 členov EÚ, pričom jediným otvoreným odporcom je Cyprus. Isté výhrady však podľa neho vyjadrili aj Belgicko, Malta a Španielsko. Francúzsky minister vnútra Claude Guéant napriek tomu hovorí o „veľmi širokom konsenze, ak nie takmer jednomyseľnosti“. Francúzsko je pritom jedným z iniciátorov reformovania Schengenskej zmluvy, ktoré sa podľa neho stalo potrebným v súvislosti s nebývalým prílevom nelegálnych migrantov z Afriky. Konečné rozhodnutie o navrhovaných zmenách sa očakáva počas nadchádzajúceho summitu EÚ, ktorý sa uskutoční 24. júna.

Európu zaskočilo rozhodnutie Dánska

Rozhodnutie Dánska zaviesť dočasné hraničné kontroly na hraniciach s Nemeckom a Švédskom môže spustiť v Európe reťazovú reakciu a v konečnom dôsledku môže viesť k úplnému obnoveniu hraničných kontrol na všetkých bývalých hraniciach medzi členskými štátmi Európskej únie. Túto obavu vyslovili viacerí účastníci  rokovania ministrov vnútra členských krajín EÚ v Bruseli.

„Obávam sa toho, že ak niektoré krajiny obnovia z vnútropolitických dôvodov kontroly, ďalšie ich budú nasledovať. Môže im to síce pomôcť vo volebných kampaniach, ale túto špirálu musíme zastaviť hneď na začiatku,“ vyhlásil vo štvrtok v Bruseli nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich. Podľa šéfa poslaneckého klubu socialistov v Európskom parlamente Martina Schulza ide zo strany Dánska o „čistý populizmus“, okrem iného preto, že problém utečencov zo severoafrických krajín „určite nevyriešia kontroly na nemecko-dánskych hraniciach“.

Stredajšie rozhodnutie Dánska vyvolalo v Európe prekvapenie a údiv. Viaceré európske vlády Kodani vyčítajú, že o svojom kroku vopred nikoho neinformovala.

Nemecký minister vnútra Hans-Peter Friedrich vo štvrtok v Bruseli vyhlásil, že jeho vláda je rozhodnutím Dánska „mierne prekvapená“. „Nemám doposiaľ k dispozícii žiadnu informáciu o príčinách, cieľoch a rozsahu týchto kontrol,“ vyhlásil minister.

Rozhodnutie Dánska šokovalo aj Európsky parlament. Jeho predseda a bývalý poľský premiér Jerzy Buzek sa obáva, že sa naštartoval proces rozkladu Schengenskej zmluvy. „Obnovenie stálych kontrol na hraniciach je neakceptovateľné,“ tvrdí Joseph Daul, predseda najväčšieho poslaneckého klubu v europarlamente. Rovnaký názor má aj europoslanec Manfred Weber z nemeckej CDU: „Nemôžme budovať Európu na báze národnej sebeckosti,“ hovorí.

Dáni žiadali obnovu kontrol kvôli utečencom a zločincom

Dánsko chce po viac ako desiatich rokoch znovu zaviesť stále kontroly na hraniciach s Nemeckom a Švédskom vrátane trajektov zo susedných krajín. Oznámil to dánsky minister financií Claus Hjort Frederiksen. Podľa neho sa na tom zhodla menšinová vláda s pravicovo-populistickou Dánskou ľudovou stranou (DVP).

„Dospeli sme k dohode o čo najrýchlejšom znovuzavedení colných kontrol na hraniciach Dánska,“ povedal Frederikson. Opatrenie má začať platiť v priebehu dvoch až troch týždňov predovšetkým na dánsko-nemeckej hranici, ale týka sa aj prístavov a obrovského mostu, ktorý spája Dánsko a Švédsko.

DVP žiadala obnovenie bežných hraničných kontrol z dôvodu nekontrolovaného prílivu utečencov a údajných zločincov. „V posledných rokoch sme boli svedkami nárastu cezhraničnej kriminality, a to problém otvorilo. Vybudujeme nové zariadenie na nemecko-dánskej hranici s novým elektronickým vybavením,“ vysvetlil Frederikson.

Podľa schengenskej dohody, ku ktorej chce Dánsko naďalej patriť, nemôžu robiť kontroly policajti. Preto majú byť hraničnými kontrolami poverení colníci.

31 debata chyba