Zotrvanie Slotu v koalícii nahráva Orbánovi

Vládnuci socialisti v Maďarsku a na Slovensku premárnili príležitosť na zlepšenie medzištátnych vzťahov, nazdáva sa Ján Kubiš. ,,Náš štát však bol vo väčšine prípadov tým druhým, kto brnkal na strunu. Napríklad už v roku 2006 krátko po vzniku slovenskej vlády som dostal v Budapešti otázku, kedy sa koalícia pod tlakom ich kritiky konečne rozpadne," povedal v rozhovore pre Pravdu bývalý minister zahraničných vecí.

25.04.2010 17:35 , aktualizované: 26.04.2010 07:36
Kubiš Foto:
Ján Kubiš zdôrazňuje, že záleží na Viktorovi Orbánovi, či odolá pokušeniu súťažiť v niektorých postojoch s radikálnymi fašizujúcimi politickými silami v maďarskom parlamente.
debata (101)

Maďarské voľby mali už vopred jasného víťaza. Predstavuje Viktor Orbán nebezpečenstvo pre medzištátne vzťahy?
Ak ich zúži na otázku maďarskej menšiny, ak podľahne vnútropolitickým tlakom, ak sa bude snažiť ukázať ako väčší národovec a nacionalista, ako sú jeho kritici krajne napravo, tak sa slovensko-maďarské vzťahy môžu posúvať do nepríjemnej polohy. Záleží na samotnom Orbánovi, ako si vyhodnotí radikálne fašizujúce politické sily, ktoré sa dostali do maďarského parlamentu – či odolá pokušeniu s nimi v niektorých postojoch súťažiť.

Správanie Maďarska zrejme ovplyvní to, ako bude vyzerať budúca vláda na Slovensku a aké kroky podnikne.
Vládu bude zostavovať s najväčšou pravdepodobnosťou Smer. Ide o to, koho si vytipuje ako vhodných koaličných partnerov. Úprimne povedané, ak to bude SNS na čele s Jánom Slotom, tak sa aj Slovensko dostane do mimoriadnych problémov. V takom prípade spadneme do čierneho špinavého vreca s našimi maďarskými partnermi. Svet sa bude so znechutením pozerať, čo v Bratislave a v Budapešti predvádzame – nastane akcia, reakcia, akcia a tak ďalej. Obávam sa, že historicky by sa dve vlády znemožnili. Zotrvanie Slotu v koalícii nahráva Orbánovi.

Diplomaticky ste naznačili, že Slota ako koaličný člen by po voľbách znamenal pohromu vo vzťahoch medzi dvoma susedmi.
Nikto nevie, ako bude presne vyzerať nová slovenská vláda. Nejaké scenáre by som však videl ako veľmi nepriaznivé, pretože by nemali nič spoločné s ochranou národných a štátnych záujmov, ale skôr by sa rozdúchavali vášne. Poslúžilo by to Slotovi zároveň na prekrytie vecí, ktoré radšej nechcem ani pomenovať, ale ktoré boli viditeľné počas účasti SNS na vládnutí na niektorých ministerstvách.

Vie si Fico zrátať tieto riziká?
Premiér je mimoriadne skúsený, až vynikajúci politik, o čom svedčí jeho podpora, prieskumy verejnej mienky. Politici z Európy chodia na Slovensko na skusy, aby zistili, ako je možné, že sa drží pri moci a ešte s vysokou popularitou v čase svetovej hospodárskej krízy, ktorá vládnucim stranám inde veľmi uberá z obľúbenosti. Priamo však k otázke – karty rozdajú voliči a Smer uvidí, kto môže byť silným koaličným partnerom a či s ním dokáže zostaviť stabilnú vládu. Považujem za scestné, keď niektorí politici už vopred hovoria, že po voľbách s Ficom nepôjdu. Na opačnej strane by bolo nešťastným riešením, keby Smer išiel do vlády so SNS na čele so Slotom. Veľa času a energie by vláde uberalo, keby musela zahraničiu vysvetľovať niektoré veci, o ktoré sme sa pričinili, pričom nepochybným spoluhráčom by sa stali určité politické sily v Maďarsku.

Ján Kubiš. Foto: Ľuboš Pilc
Kubiš Ján Kubiš.

Posledné roky vládli na Slovensku a v Maďarsku socialisti. Súhlasíte, že o to viac je smutné, že dve názorovo príbuzné strany nedokázali zlepšiť medzištátne vzťahy?
Bola to premárnená príležitosť z obidvoch strán. Človek by čakal iný vývoj, keďže socialisti majú k sebe bližšie. Netreba však zabudnúť, že ide o dva štáty, ktorým ich spoločenstvá často nanucujú odlišné národné záujmy. Opačné predstavy v tomto smere prevládli a, žiaľ, boli až dominujúce vo vzťahoch medzi Maďarskom a Slovenskom.

V čom robila Budapešť chyby?
Naši susedia sa prostredníctvom otázky menšín príliš snažili určovať vývoj udalostí v okolitých krajinách vrátane Slovenska. Lenže to sa jednoducho nenosí. Starostlivosť o menšiny je samozrejmá, ale treba si uvedomiť, kde sú citlivé hranice, aj z pohľadu histórie. Nemožno túto tému vnášať ako prvok do vnútornej politiky, čo sa deje, žiaľ, v Maďarsku, ale aj na Slovensku. Na národnú strunu sa dá zabrnkať, ale opatrne, lenže v Budapešti to neraz znelo hlučne ako orchester a náš mu potom sekundoval.

Mali ste ako minister zážitok s premiérom Robertom Ficom, keď nebrnkal, ale, povedzme, bubnoval?
Slovensko bolo vo väčšine prípadov tým druhým – prvé brnkanie na strunu prichádzalo zo strany našich maďarských partnerov. Nezabudnem na jednu z prvých otázok, ktoré som dostal od vysokopostaveného predstaviteľa Budapešti. Bolo to pár týždňov od vzniku novej slovenskej vlády v roku 2006. Otázka znela, že kedy padne – kedy sa konečne rozpadne koalícia pod tlakom ich kritiky.

Čo ste odpovedali?
Povedal som, že čím viac budú tlačiť na strunu, o to viac bude slovenská vláda jednotná a stmelená a získa si silnejšiu podporu našich občanov. Netvrdím, že sa na slovenskej strane nerobili chyby – niektoré zákony a nariadenia neboli najšťastnejšie, ale my sme vo väčšine prípadov iba reagovali na kroky idúce z Maďarska, často v súzvuku s Pálom Csákym a jeho SMK.

Politici na oboch stranách často hrajú slovensko-maďarskou kartou, zrejme je to divadlo pre voličov, ale pritom sú tieto krajiny v NATO a EÚ a majú asi viac spoločného, ako sa zdá.
V zásade máme s Maďarskom dobré vzťahy. Ukazujeme to prakticky každý deň – v oblasti zahraničnej politiky vystupujeme v aliancii a v únii až takmer totožne. Veľa ráz. Platí to aj o kultúrnych vzťahoch a hospodárskych názoroch. Máme dokonca podobné zvyky v domácnostiach, veď historicky a kultúrne sme si blízki. Lenže politika je o niečom inom. Objavuje sa populizmus, politici sa nehanbia na tieto struny hrať. Často to preháňajú. Potom hľadajú riešenia problémov, ktoré vytvorili, či už zámerne, alebo neúmyselne.

101 debata chyba