Zrušené poplatky u lekárov nahradili poplatky

Do nemocníc sa vrátili poplatky za vstup do ordinácie. Poplatok 50 korún (1,66 eura) zaplatí pacient, aby sa dostal k lekárovi, ktorého práve potrebuje. Niektorí praktickí lekári začali vyberať peniaze za to, že prednostne vystavia chorému takzvaný výmenný lístok, a to aj bez vyšetrenia. Iba s lístkom potom môže ísť pacient napríklad ku kožnému alebo k ortopédovi.

09.10.2009 07:07
lekár a pacient - konzultácia
Ilustračné foto.
debata

Hoci rezort zdravotníctva tvrdí, že lekár poplatky za výmenné lístky vyberať nemôže, v praxi to funguje inak. Sumu 1,66 eura pýtajú v ružinovskej poliklinike v Bratislave.

Diskutujte: Čo je ešte v zdravotníctve bezplatné? Za čo všetko platíte u lekára?

Jedna z lekárok Pravde potvrdila, že berie poplatok bez toho, aby pacienta vôbec vyšetrila. Ten počká na chodbe, zaplatí a o chvíľu odchádza aj s výmenným lístkom. „Sestrička mi povie o ťažkostiach pacienta, ja to napíšem na lístok a pošlem ho k špecialistovi. Robia to tak viacerí,“ zareagovala. Keď sa však dozvedela, že jej tvrdenie má byť v novinách, odmietla zverejniť svoje meno.

Na poplatok za výmenný lístok majú lekári povolenie od samosprávneho kraja. Pacienti platia aj za vypísanie receptu, ak naň nechcú čakať v rade. Ide totiž o prednostné poskytnutie zdravotnej starostlivosti. Poplatky za návštevu lekára v minulosti zaviedol exminister Rudolf Zajac, vláda Roberta Fica ich však zrušila.

Vedenie ministerstva zdravotníctva hovorí, že poplatky nie sú v poriadku. „Lekár nemôže vyberať peniaze za vystavenie výmenného lístka,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

Za čo si pacient dopláca u praktického lekára

Striekacka
Striekacka Striekacka
  • výmenný lístok bez čakania 1,66 eura
    • recept bez čakania 1,66 eura
    • poplatok na pohotovosti 1,99 eura
    • vyplnenie tlačiva na úradné účely 7 eur
    • objednávanie pacienta na presne stanovený čas 10 eur
    • potvrdenie na vodičský preukaz (nad 60 rokov) 10 eur
    • potvrdenie na vodičský preukaz (do 60 rokov) 14 eur
    • vyšetrenie na zbrojný pas 20 eur
    • návrh na kúpeľnú liečbu samoplatcu 20 eur
    • vyšetrenie krvnej skupiny na vlastnú žiadosť 24 eur
    • preklad lekárskej správy do cudzieho jazyka 50 eur

(Pozn.: Ide len o vybrané výkony. Ceny sú orientačné, pretože každá ambulancia má vlastný cenník schválený VÚC)

Samosprávny kraj sporné poplatky vysvetľuje tým, že doktorke vydal povolenie na prednostné poskytnutie zdravotnej starostlivosti. To má zahŕňať aj platby za vydanie výmenného lístka či receptu bez čakania. „Pacient o tejto skutočnosti musí byť informovaný vopred. Musí s tým súhlasiť a o jeho súhlase s poplatkom by mal mať lekár doklad s jeho podpisom,“ poznamenala lekárka bratislavskej župy Oľga Veselá. Pacientka, ktorá sa obrátila na Pravdu s uvedeným problémom, žiaden súhlas nepodpisovala.

Výmenné lístky podľa zákona slúžia na to, aby pacienti nechodili za špecialistami zbytočne. Lístok však musí všeobecný lekár vystaviť až na základe vyšetrenia pacienta. „Pacient má ísť k špecialistovi vtedy, keď o tom rozhodne jeho všeobecný lekár,“ zdôraznil šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.

Kto schválil výšku poplatkov, nie je jasné. Kým ministerstvo zdravotníctva hovorí, že cenníky v ambulanciách schvaľujú a kontrolujú samosprávne kraje, VÚC sa od toho dištancujú. „Kraj neschvaľuje cenníky výkonov nehradených z verejného zdravotného poistenia,“ dodáva Veselá.

Pacienti platia u lekára množstvo ďalších poplatkov, ktoré nie sú malé. Za pohotovosť 1,99 eura, za potvrdenie na vodičský preukaz 14 eur, nehovoriac o doplatkoch za lieky. „Aj po zrušení poplatkov za návštevu lekára a pobyt v nemocnici ľudia platia viac ako predtým,“ konštatuje analytik Peter Goliaš z inštitútu INEKO. Z vlastného vrecka dávajú Slováci podľa neho na zdravie stále viac peňazí, aj keď ministerstvo zdravotníctva hovorí, že zdravotná starostlivosť je bezplatná.

Pacienti sa na poplatky sťažujú aj Asociácii na ochranu práv pacientov. Jej predsedníčka Eva Madajová povedala, že ľudia najviac frflú na doplatky na lieky, prekážajú im aj poplatky za vystavenie poukazu na kúpeľnú liečbu či rôzne poplatky na sociálne účely. Napríklad na priznanie invalidného dôchodku. „Lekári to zdôvodňujú tým, že na toto nemajú uzatvorenú zmluvu so Sociálnou poisťovňou, preto nedoplatok musia vybrať,“ dodáva Madajová.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 2006 putovalo z vreciek Slovákov do zdravotníctva 26 percent z celkových výdavkov. V Čechách to bolo 12 percent, vo Veľkej Británii 13 percent. A poplatky pre slovenských pacientov stále pribúdajú.

Pacienti doplácajú na to, že lekárov je málo

Slovensku už chýbajú nielen zubári, ale aj všeobecní lekári. Podľa šéfa zdravotníckych odborov Antona Szalaya sú dôvodom nízke platy.

Szalay
Szalay Szalay

Do nemocníc nastupuje čoraz menej lekárov. Myslíte si, že za to môžu nízke platy?
Je to jeden z dôvodov. Chýba aj dlhodobá koncepcia. Je otázne, koľko ľudí nastupuje na stredné zdravotnícke školy, koľko študentov na lekárskych fakultách končí a aká je veková štruktúra lekárov. Máme nedostatok stomatológov, ale aj praktických lekárov. Sociálna poisťovňa sa sťažuje, že nikto nechce robiť v oblasti pracovného a posudkového lekárstva. Je tu mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú aj záujem o štúdium.

Môže to ovplyvniť zdravotnú starostlivosť?Mys­lím si, že prichádza k poklesu kvality zdravotníckych služieb. Je to aj tým, že odborníkov je menej. Boli by sme radšej, keby zdravotnícke zariadenia poskytovali občanom, ktorí si platia zo zákona odvody, aj obdobne kvalitnú starostlivosť.

Aká je priemerná mzda lekára a sestry?Za prvý štvrťrok tohto roka bola priemerná mzda lekára aj s nadčasmi 46 977 korún (1 559,36 eura) v hrubom. U sestier 21 662 korún (719,05 eura).

O koľko sa majú platy zvyšovať?
Od 1. novembra sa všetkým zamestnancom zvýši plat o 2,5 percenta vo fakultných nemocniciach.

Asociácia nemocníc Slovenska hovorí, že na lepšie odmeňovanie nie sú peniaze.Zatiaľ nemáme oficiálne žiadnu informáciu, prečo na to poukazujú. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou informoval, že výber poistného bol za prvý polrok tohto roka vyšší ako vlani za prvý polrok. Nemocnice majú možnosť vyjednať so zdravotnými poisťovňami dodatky k zmluvám. My tam priestor vidíme.

Ako to budete riešiť?Budeme presadzovať zvyšovanie. Vieme, že je ekonomická kríza, napriek tomu sa finančné zdroje našli aj pre ostatných a mali by sa nájsť aj pre zdravotníckych pracovníkov.

mik, Pravda

debata chyba