Afganistan odmietol milióny slovenských nábojov

Afganistan urobil škrt cez rozpočet slovenskému ministerstvu obrany. To plánovalo, že sa zadarmo zbaví starých prebytočných samopalov a nábojov. Chcelo ich darovať Afganskej armáde. Tá si to však rozmyslela a slovenskú muníciu nechce. Zbraní má dosť najmä od Spojených štátov amerických. So slovenskými zbraňami by mala len oštaru.

06.02.2009 08:30
slovenský vojak Foto:
Čo ani afganská armáda nechce, to slovenskí vojaci bežne používajú. Slovenský výsadkár na dvore ministerstva obrany predvádza československý samopal vzor 1958.
debata

Slovenské ministerstvo obrany tak stojí pred otázkou, ako zlikvidovať takmer 12 miliónov nábojov a 20-tisíc samopalov československej výroby. Spolu majú hodnotu 9,8 milióna eur. Ministrovi obrany Jaroslavovi Baškovi (Smer) tak popri škrtaní stavov pre nedostatok peňazí pribudla ďalšia starosť a náklady.

„Afganská strana si neprevzala vojenský materiál v hmotnosti 1 035 ton, čo nás mrzí,“ povedal hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Oficiálnym dôvodom je zavádzanie jednotnej výzbroje pre miestnu armádu. Tú zabezpečujú najmä Američania. Československé a sovietske typy zbraní sa Afgancom nehodia. Navyše nemajú, kde uložiť obrovské množstvo zbraní, ktoré do krajiny nazvážali spojenecké krajiny. Malú časť dohodnutého vojenského materiálu stihla do Afganistanu previezť aj slovenská strana.

Pre slovenské ministerstvo obrany tak nastal problém, čo s prebytočným materiálom. Pôvodne mali USA platiť aj dopravu do Afganistanu. „Pokúsime sa materiál predať alebo darovať ho inej krajine,“ povedal Gemela. Keď ho však nechce ani Afganistan, je otázne, kto by mal o zbrane záujem. Najbližšie konfliktné zóny sú v Afrike, ale tam platia prísne obmedzenia na vývoz zbraní.
Ak sa predaj nepodarí, bude armáda musieť náboje a samopaly zlikvidovať. „Koľko to bude stáť, nie je možné uviesť, lebo na likvidáciu bude musieť prebehnúť verejná súťaž,“ vysvetlil Gemela.

Problém bude aj s miestom na Slovensku. Vojenský podnik v Novákoch je od výbuchu v marci 2007 stále v krízovom režime a nemá kapacity na ničenie zbraní. Vojenský technický a skúšobný ústav na Záhorí vie zlikvidovať iba ich obmedzené množstvo. A ZVS Holding v Dubnici nad Váhom muníciu skôr vyrába ako likviduje.

debata chyba