AI žiada ukončiť tajné presuny osôb

Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International v stredu vyzvala premiérov vlád krajín EÚ, aby zabránili využívaniu letísk na území únie pre tajné presuny podozrivých z terorizmu do krajín, kde môžu byť mučení.

14.06.2006 08:18 , aktualizované: 08:23
debata

Zároveň vyzvala na vyplatenie vysokého odškodného obetiam amerického programu mimoriadnych presunov zadržiavaných.

Amnesty International (AI) v správe zverejnenej pred nastávajúcim summitom EÚ uviedla, že sedem európskych krajín – vrátane Nemecka, Británie a Talianska – sa pravdepodobne podieľalo na únosoch osôb amerických agentmi a bránili pokusom o vyšetrenie týchto prípadov.

„Rada EÚ musí rozhodne ukončiť prístup ´nevidím zlo, nepočujem zlo´, ktorý doteraz prevažuje,“ uviedla Amnesty a vyzvala lídrov EÚ, ktorí sa v Bruseli zídu vo štvrtok a v piatok, aby presuny podozrivých vyhlásili za neprijateľné.

Amnesty v správe uvádza podrobnosti o údajných presunoch, ku ktorým došlo po útokoch na USA z 11. septembra 2001. AI prišla do značnej miery k rovnakým záverom, ako švajčiarsky senátor Dick Marty, ktorý minulý týždeň zverejnil svoju správu. Marty skúmal správy médií o tajných letoch americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a o tajných väzeniach v Európe.

Marty, ktorý záležitosť vyšetroval v mene Rady Európy, skonštatoval, že v „pavúčej sieti“ porušovania ľudských práv sa s americkými tajnými službami spolčilo 14 európskych krajín, ktoré CIA pomáhali pri presune podozrivých do ilegálnych zadržiavacích zariadení.

Amnesty obvinila Britániu, že v roku 2002 zohrala kľúčovú rolu pri zatknutí dvoch dlhodobých britských rezidentov v Gambii. Záznamy amerického ministerstva obrany potvrdzujú, že obaja muži sú klasifikovaní ako nepriateľskí bojovníci a členovia al-Káidy. V Iraku narodeného obchodníka Bishera Al-Rawiho a jeho jordánskeho obchodného partnera Džamíla al-Bannu letecky prepravili na americkú základňu v afganskom Bagrame, nakoniec skončili v zadržiavacom centre na kubánskej základni Guantanamo Bay.

Amnesty tiež uviedla, že získané dôkazy naznačujú spoluúčasť Nemecka pri transfere v Sýrii narodeného Nemca podozrivého z terorizmu, ktorého zadržali v Maroku. K zadržaniu došlo na základe obvinení, že pomáhal verbovať hlavného samovražedného pilota, ktorý sa zúčastnil na útokoch z 11. septembra.

Správa AI ďalej uvádza Švédsko, Macedónsko, Bosnu a Turecko ako krajiny, ktoré možno pomáhali agentom amerických spravodajských služieb. Podľa Amnesty je prakticky isté, že tieto krajiny „zlyhali pri povinnosti rešpektovať a chrániť ľudské práva“.

debata chyba