Amatér objavil vzácne pohrebisko

Asi tritisíc rokov staré žiarové pohrebisko odkrývajú v týchto dňoch archeológovia v Cinobani v okrese Poltár. Vzácne hroby z obdobia kyjatickej kultúry objavil ešte vlani amatérsky historik Miroslav Peťko z Lovinobane. Pohrebisko, ale aj hradisko a celý komplex obydlí agrárneho charakteru našli na úpätí kopca Strieborná. Nálezisko sa tým radí k unikátom aj z hľadiska európskej archeológie.

09.07.2008 15:01
Pohrebisko pri Cinobani Foto: ,
Archeológovia pracujú na žiarovom pohrebisku pri Cinobani. Počtom hrobov aj umiestnením patrí k unikátom minimálne v stredoeurópskom regióne.
debata

Podľa vedúceho výskumu Václava Furmáneka z Archeologického ústavu SAV v Nitre má nálezisko veľký význam aj z pohľadu regionálnych pravekých dejín. „Od minulého mesiaca, odkedy na nálezisku pracuje tím asi desiatich ľudí, sa nám podarilo odkryť dvanásť hrobov a zaevidovaných máme ďalších asi päťdesiat. Predpokladáme, že hrobov tu môže byť okolo dvesto, možno aj viac,“ hovorí Furmánek. V hroboch našli urny s prepálenými kosťami, ale aj keramiku a tri železné predmety pochádzajúce z ôsmeho až siedmeho storočia pred naším letopočtom. „K zaujímavým nálezom patrí napríklad šálka kyjatickej kultúry z neskorej bronzovej doby či časť železného zubadla z konského postroja tiež z neskorej bronzovej doby,“ dopĺňa archeológ Vladimír Mitáš.

Vek hrobov sa odhaduje od doby 1 100 rokov pred naším letopočtom po ôsme až siedme storočie pred Kristom. „Výskum potrvá do konca tohto mesiaca, no je nádej, že sa nám podarí získať peniaze na jeho pokračovanie v budúcom roku,“ verí Furmánek. Nájdené predmety po ich očistení, rekonštrukcii a vedeckom spracovaní skončia s najväčšou pravdepodobnosťou ako exponáty v niektorom múzeu. Starostka Cinobane Mária Švikruhová verí, že objavené žiarové pohrebiská pritiahnu do obce turistov. Nálezisko však chcú pripomínať miestnym i návštevníkom aj inak. „Maketu žiarového hrobu zakrytú sklom by sme chceli umiestniť niekde pri budove obecného úradu či kultúrneho domu. Aj s popisom náleziska, ktoré bolo u nás objavené,“ poznamenáva starostka.

Cinobanské nálezisko žiarových hrobov z obdobia kyjatickej kultúry nie je v regióne Novohradu ojedinelé. Furmánek podotkol, že hroby už boli nájdené aj v Podrečanoch, v Kotmanovej či v Radzovciach. „Práve v Radzovciach sa našlo veľmi rozsiahle pohrebisko. Objavených a preskúmaných tam bolo okolo tisíctristo žiarových hrobov,“ dodal Furmánek.

debata chyba