Analýza: Pravica zápasí sama so sebou aj s preferenciami

Nejednotná pravá strana slovenského politického spektra rozkladá sama seba. Koaličné strany na seba navzájom útočia a spoločnú reč vedia nájsť len v jedinom bode: v strašení, že po voľbách bude vládnuť Smer na čele s jeho šéfom Robertom Ficom.

07.02.2012 20:00 , aktualizované: 08.02.2012 08:09
Mikuláš Dzurinda Foto:
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda vyzval partnerov v pravici, aby na seba neútočili a „mali sa k sebe“, lebo hrozí vláda Smeru.
debata (173)

Najvyostrenejšia je situácia medzi SaS a SDKÚ, ktorým klesajú preferencie. Najnovšie však kauza Gorila zasahuje aj do vzťahov SDKÚ a KDH. Hoci šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda včera vyzval partnerov v pravici, aby na seba neútočili a „mali sa k sebe“, lebo hrozí vláda Smeru, jeden z jeho poslancov sa na svojom blogu pustil do ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH. Štefan Kužma vyčítal Lipšicovi jeho angažovanie sa v škandále Gorila a napísal, že sa už dlhší čas verejne hovorí o pláne Lipšica aj s jeho skupinou vystúpiť z KDH a založiť vlastnú stranu. „Neurobíte to teraz pred voľbami, lebo by vás stiahli z kandidátky a vy by ste sa nestali poslancom,“ napísal.

PIANO

 Prečítajte si komentár Mariána Repu "Strašenie Ficom. ":[http://nazory.pravda.sk/…/sk-nkom.asp?…]Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Dzurinda si však napriek tomu myslí, že kauza Gorila pravicu zblížila a vytvorenie funkčnej vlády z viacerých pravicových strán je možné. Analytici však tomu veľké šance nedávajú. Upozorňujú, že pravdepodobnosť fungovania takejto vlády znižuje nielen rozpad volebnej kandidátky Igora Matoviča, ale aj chýbajúca väčšina na presadenie dôležitých európskych tém. Už po voľbách bude vládna zostava schvaľovať trvalý euroval, na ktorom sa pravica nezhodne.

Politológ László Öllös dáva po rozpade kandidátky Matovičových Obyčajných ľudí väčšie šance na zostavenie vlády Smeru. Podľa politológa Michala Horského sklamanie stredopravého voliča zo škandálov navyše s viac ako 99-percentnou istotou vylučuje možnosť, že by pravica získala primeraný počet kresiel potrebných na novú vládu.

Sociológ Pavel Haulík je opatrnejší a tvrdí, že pravicová vláda je stále možná. Podľa neho sú prieskumy, ktoré prinášajú väčšinu mandátov Smeru, a sú aj prieskumy, kde Smeru vychádza menej kresiel. „Predčasné voľby môžu priniesť podobný výsledok, ktorý platil v momente pádu vlády,“ nazdáva sa Haulík.

Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda stavil na úvahu, že vládu zloží ten, kto bude mať väčšinu, a ak mu tá bude chýbať pri špecifickej otázke európskej agendy, vypomôže si opozíciou. Predstavuje si, že by fungoval tzv. holandský model, kde stredopravé strany nie sú jednotné v európskych otázkach a majú preto dohodu s opozíciou. „Považujete za úplne bláznivú predstavu, že kto bude mať viac hlasov, či ten zlepenec, ako hovorí s obľubou Robert Fico, alebo Smer, bude mať morálne právo zostaviť vládu a ten druhý bude mať morálnu povinnosť podporovať európske veci?“ spýtal sa včera Dzurinda.

Smer sa však nechystá stať súčasťou tejto predstavy. „Smer nebude robiť priskoč Jankov nejakému zlepencu. Môžu na to zabudnúť,“ reagoval predseda strany Robert Fico. Prípadnej pravicovej vláde zloženej z viacerých strán Fico predpovedá krach a opätovne predčasné voľby. Za reálny model považuje dvojkoalíciu.

Sociológ Haulík v súvislosti s výzvami Dzurindu o neútočení povedal, že šéf SDKÚ vyhodnotil situáciu tak, že so Smerom by mohla ísť do vlády iná strana ako SDKÚ. „Práve preto zmenil Dzurinda rétoriku a hovorí o neútočení pravice na seba navzájom a protiváhe Smeru. Jediný však, kto zmenil rétoriku, je Dzurinda. On bol zástancom nepokračovania „zlepenca“ a teraz ho zrazu vidí, ale nič sa nezmenilo,“ povedal Haulík. Pripomenul, že po páde vlády o Sulíkovej SaS práve z SDKÚ zaznelo, že má nulový koaličný potenciál. Podľa Haulíka aj po predčasných voľbách sa môže stať, že Smer nebude mať väčšinu a vytvorí sa „zlepenec 2, ale problém je, či bude chuť na zlepenec 2, keď po páde vlády naň chuť nebola“.

Politológ Horský tvrdí, že Ficove varovania pred pravicovým nebezpečenstvom treba chápať ako legitímny, ale iba volebný slogan. Na druhej strane za rovnaký volebný slogan Dzurindu politológ označil vzbudzovanie nádejí na variant pravicovej vlády. „Od Mikuláša Dzurindu je to iba volanie po solidarite pravicových strán, aby sa SDKÚ uprostred nich zachránila aspoň na úrovni 5-percentného kvóra,“ podotkol Horský. Myslí si, že Ficov i Dzurindov hlas pravdepodobne veľa nezmenia na konečnom rozhodnutí voličov a ich pravdepodobne najslabšej účasti v ponovembrových parlamentných voľbách.

© Autorské práva vyhradené

173 debata chyba