Assange sa bojí Američanov kvôli špionáži, tých zas straší India

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange povedal, že on a jeho organizácia čelia agresívnemu vyšetrovaniu zo strany amerických orgánov po tom, ako jeho webová stránka zverejnila dôverné depeše amerických diplomatov.

17.12.2010 16:39
wikileaks, Assange Foto:
Zakladateľ Wikileaks Julian Assange počul, že ho USA chcú obviniť zo špionáže.
debata (4)

V tejto súvislosti poprel, že by poznal bývalého analytika americkej vojenskej špionážnej služby obvineného z poskytnutia tajných správ webovej stránke WikiLeaks. Táto skutočnosť by mohla viesť k obvineniu Assangea zo špionáže v USA, ak by sa potvrdila.

V rozhovore pre americkú televíznu stanicu ABC, v programe Good Morning Amerika, Assange povedal, že počítačový systém WikiLeaks je navrhnutý tak, aby zachovával anonymitu zdrojov. A platí to aj pre americké diplomatické depeše, ktorých zverejnenie zahanbilo čelných predstaviteľov svetovej politiky.

Wikileaks vraj zachováva anonymitu zdroja

Vojenský špecialista Bradley Manning, 23-ročný analytik spravodajskej služby, bol tento rok obvinený z neoprávneného získania 150 000 dokumentov amerického ministerstva zahraničných vecí a videozáznamu z útoku v Iraku z roku 2007. Americký vrtuľník pri ňom zabil desiatky ľudí, vrátane dvoch žurnalistov britskej agentúry Reuters.

Americké orgány uviedli, že Manning prezradil obsah niektorých depeší, ktoré si stiahol, ale odmietli povedať, či ide o tie isté depeše, ktoré zverejnila webová stránka WikiLeaks. Videozáznam z irackého útoku zverejnila WikiLeaks v apríli.

Manninga zadržiavajú na námornej základni Quantico vo Virgínii. Americké médiá uviedli, že americkí prokurátori by mohli obviniť Assangea zo špionáže a žiadať jeho vydanie do USA, ak sa im podarí preukázať, že pomáhal Manningovi získať tajné materiály.

„Nikdy som nepočul meno Bradley Manning predtým, ako ho zverejnila tlač,“ vyhlásil Assange v rozhovore pre ABC. „Technológia WikiLeaks bol od samotného začiatku navrhnutá tak, aby zabezpečila, že nikdy nebudeme poznať totožnosť alebo mená ľudí ponúkajúcich nám materiál. To je, napokon, jediná možnosť, ako garantovať zdrojom, že zostanú anonymné,“ zdôraznil.

Assange sa viac obáva vydania do USA

Tridsaťdeväťročný Assange vo štvrtok opustil na kauciu 200 000 libier (235.000 eur) najväčšie londýnske väzenie. Švédsko požiadalo o jeho vydanie, aby ho mohlo vypočuť pre obvinenia zo sexuálnych útokov na dve dobrovoľné spolupracovníčky WikiLeaks.

Assange sa však po prepustení reportérom priznal, že sa viac obáva vydania do USA ako do Švédska, pretože podľa toho, čo počul, ho USA chcú obviniť zo špionáže.

„V tejto situácii je niečo veľmi zlé a niečo zlé je aj v USA, že môžu viesť vyšetrovanie proti mne a proti mojej organizácii, a teraz vidíme aj vážne výzvy proti (denníku) New York Times – a to všetko je vedené tajne,“ povedal v inom rozhovore, v programe Today televízie NBC.

Biologické zbrane z Indie sú hrozbou 

Jednou z najväčších bezpečnostných hrozieb na svete sú sofistikované indické laboratóriá, z ktorých môžu veľmi ľahko uniknúť materiály použiteľné ako biologické zbrane. Uvádza sa to v utajenom materiály, ktorý do Washingtonu zaslalo americké veľvyslanectvo v Indii a v piatok ho zverejnila WikiLeaks a britský denník The Guardian.

Americký diplomat v správe z júna 2006 píše, že materiál z indických laboratórií by mohol ľahko padnúť do rúk teroristom, ktorí by ho mohli použiť na ktoromkoľvek mieste na svete. Diplomat tvrdí, že indická vláda považuje pravdepodobnosť takéhoto scenára za minimálnu, toto jej hodnotenie je však podľa neho veľmi nesprávne. Navyše indické zdravotníctvo nie je na tej úrovni, aby biologický útok na domácej pôde dokázalo pohotovo zvládnuť.

4 debata chyba