Bojujú skutoční Bondovia s Iránom?

Pretrepať, nemiešať. Slová, ktoré odkazujú na Jamesa Bonda. A práve nimi komentoval na sociálnej sieti Twitter Steven Metz z Inštitútu strategických štúdií titulok v britskom denníku Daily Telegraph. Ten znie: Šéf MI6 Sir John Sawers – Narušili sme snahu Iránu získať jadrové zbrane.

17.07.2012 08:58
John Sawers Foto: ,
John Sawers je šéfom MI6. Na snímke, keď pôsobil ako britský veľvyslanec v OSN.
debata (5)

Zdá sa, že jeho slová Daily Telegraph naozaj trocha prikrášlil, aby zneli viac bondovsky. Denník Guardian sa odvoláva na stránku Civil Servant Live, podľa ktorej Sawers len hovoril o tom, že sa to podarilo oddialiť chvíľu, keď bude mať Irán jadrovú zbraň. Riaditeľ rozviedky, ktorej presnejší názov znie Tajná spravodajská služba (SIS), však vraj zároveň pomerne jasne naznačil, že k tomu Teherán smeruje. To však podľa Sawersa znamená, že Izrael a Amerika skôr či neskôr pristúpia k vojenskému zásahu.

Šéf MI6 to mal vyhlásiť na stretnutí predstaviteľov štátnej služby. Podľa Guardianu jeho reč aj nahrali, ale rozviedka údajne žiadala, aby ju vymazali.

Iránsky jadrový program zamestnáva veľmoci už roky. Teherán tvrdí, že jeho jediným cieľom je využiť ho na civilné účely. Zároveň však Irán robí s programom tajnosti a neplní rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Západ preto podozrieva Teherán z toho, že chce vyrobiť jadrové zbrane. A Izrael sa obáva, že by ich Irán mohol použiť proti nemu.

Predpokladá sa tak, že v prvej línii tajného boja s iránskym jadrovým programom je izraelský Mosad, prípadne americká CIA. "Už pred dvoma rokmi povedal Sawers, alebo podľa kódového značenia C, že západné tajné služby narušili iránsky nukleárny program, keď využili kybernetické zbrane. Hoci nie je jasné, či sa na tom podieľali aj Briti, všetci tí, čo ho počuli rozprávať, nepochybujú o tom, že presne to mal na mysli,“ povedal pre Pravdu Anthony Glees, riaditeľ Centra pre bezpečnosť a štúdie tajných služieb na Buckinghamskej univerzite.

"Už dlho sa hovorí o tom, že britskí počítačoví špecialisti z Vládneho komunikačného ústredia vytvorili vírus Stuxnet a že agenti MI6 ho dostali do zariadení iránskeho jadrového programu. Vírus mu mal spôsobiť čo najväčšie škody,“ tvrdí britský expert na tajné služby Michael Smith a autor knihy Šestka: Skutoční Jamesovia Bondovia.

Podľa amerického prezidenta Baracka Obamu bol Stuxnet výtvorom Ameriky a Izraela v rámci tajnej operácie Olympijské hry. Príspevok Britov sa však nedá vylúčiť.

"Sawersove slová naznačujú, že MI6 je v centre medzinárodných a akcií a že v nich zohráva dôležitú úlohu. Británia sa snaží zostať globálnou veľmocou,“ hovorí Glees.

A iránsky jadrový program je globálnym problémom. Už teraz na jeho pozadí zúri konflikt s obeťami. Iránu zomierajú jadroví výskumníci, vo viacerých krajinách sveta zase zaznamenali útoky na izraelských diplomatov.

"Teherán obvinil CIA a MI6, že mu vraždia vedcov, ale to je s najväčšou pravdepodobnosťou práca Mosadu, ktorý spolupracuje s iránskymi radikálnymi opozičnými skupinami,“ tvrdí Smith.

Podľa izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Irán plánoval na Cypre vyhodiť do vzduchu loď alebo lietadlo. Na ostrove v Stredozemnom mori zatkli občana Libanonu s údajnými kontaktmi na radikálne hnutie Hizballáh. Izraelský denník Haarec uviedol, že muž nemal pri sebe žiadne výbušniny, ale fotil miesta, kam chodia izraelskí turisti.

Prerastie tento konflikt do skutočnej vojny? "Zdá sa, že Sawers verí, že ak Irán nezastaví svoj jadrový program, regiónu hrozí nebezpečenstvo atómovej vojny,“ povedal Glees.

Otázkou však stále zostáva, aké sú skutočné úmysly Iránu, či chce naozaj vyrobiť jadrovú zbraň. Podľa správy amerických tajných služieb sa Teherán ešte nerozhodol.

"Irán má vedecké, technické a priemyselné kapacity na to, aby mohol vyrobiť atómové zbrane. Podstatné je, či na to bude mať politickú vôľu,“ uviedol pred niekoľkými mesiacmi v Senáte James Clapper, riaditeľ tajných služieb.

5 debata chyba