Briti sú v šoku. Česká firma tvrdí, že prednosť má výrobca, nie pacient

Britský minister zdravotníctva Jeremy Hunt povedal, že zostal "šokovaný a zdesený" výrokmi predstaviteľov českej spoločnosti, ktorá vydáva certifikáty na zdravotnícky materiál o tom, že firma dáva prednosť výrobcom pred pacientmi. Hunt v článku denníka The Daily Telegraph reagoval na investigatívny materiál o podľa neho pochybnej praxi pri schvaľovaní zdravotníckych výrobkov .

24.10.2012 11:03
lekári, doktori, operácia Foto:
Ilustračné foto
debata (87)

Hunt zdôraznil, že v regulačnom systéme Európskej únie sú problémy, ktoré je nevyhnutné ihneď riešiť.

Reportéri The Daily Telegraph sa vydávali za čínskeho výrobcu a ponúkli českým a slovenským firmám implantát bedrového kĺbu, ktorý môže spôsobiť únik toxických kovov do krvného obehu. „Nový“ implantát bol v skutočnosti kópiou už existujúceho od spoločnosti DePuy, ktorá ho stiahla z obehu. Podľa utorňajšieho vydania certifikát na tento kĺb bola pripravená zvážiť okrem slovenského Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu Nová Dubnica aj zlínska firma ITC (Inštitút pre testovanie a certifikáciu).

„Sme na strane výrobcu a jeho produktov, nie na strane pacientov,“ povedal denníku zástupca firmy Tomáš Závišek. Pripustil, že  firma sa snaží  „oboznámiť sa aj s informáciami od pacientov a informáciami z trhu, ktoré opäť zhromaždia vo výrobe“. „Obvykle nekladieme veľké prekážky pri vydávaní certifikátov,“ povedal.

„Ako mnoho ľudí som bol šokovaný a zdesený, že regulátor v Európe povie, že je na strane výrobcov pri vydávaní certifikátov na produkty, ako sú umelé bedrové kĺby, ktoré môžu užívať aj britskí pacienti,“ napísal Hunt.

„Tieto slová odporujú všetkému, čomu verím, pokiaľ ide o zdravotnícky sektor vo Veľkej Británii,“ uviedol britský konzervatívny minister. „Každý, kto pracuje v zdravotníctve, musí byť na strane pacientov. A pacienti, nie zisky, musia byť vždy prioritou.“ Oznámil tiež, že poveril britský regulačný úrad pre zdravotnícke výrobky a britskú ortopedickú asociáciu, aby navrhli sprísnenie predpisov pre výrobky užívané v Británii.

Slovensko, Česko, Grécko, Maďarsko a Turecko. Tieto krajiny boli ochotné vydať certifikát bez problémov

Podľa Hunta existujú v európskom regulačnom systéme problémy, ktoré je potrebné riešiť. „Tento systém nemôže zaručiť, že spoločnosti odhodlané dať prednosť ziskom pred pacientom nevydajú certifikát na nedostatočne preverejný produkt,“ napísal Hunt.

The Daily Telegraph vydal v stredu ďalšiu časť svojho materiálu, podľa ktorého boli ochotní schvaľovať nekvalitné kĺby aj v Grécku, Maďarsku a Turecku. Všíma si tiež, že ázijské firmy často využívajú medzery v európskych reguláciách, ktoré umožňujú, aby sa ich výrobky predávali ako „vyrobené v Európe“.

Podľa slovenského Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu je to „štandardná procedúra“. „Máme veľa zákazníkov v Británii, ktorí nakúpia produkt od indického výrobcu a dajú na neho vlastné označenie,“ uviedla predstaviteľka ústavu. Zástupca českej firmy ITC povedal, že ázijské firmy takto s obľubou postupujú, pretože spotrebitelia sa domnievajú, že dané produkty boli vyrobené v Európe, napísal The Daily Telegraph.

87 debata chyba