Bude Kubiš šéfom NATO?

Meno slovenského ministra Jána Kubiša sa v Severoatlantickej aliancii začalo skloňovať ako možného nástupcu generálneho tajomníka Jaapa de Hoopa Scheffera. Denníku Pravda to prezradili dva od seba nezávislé, vysokopostavené nemenované zdroje.

26.11.2008 03:46
Kubiš Foto: ,
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš
debata

Minister túto správu potvrdil: „Áno, v diskusiách diplomatov padlo moje meno, nie však z úst politikov. Samozrejme, potešil som sa, že ma spomenuli, ale vo funkcii generálneho tajomníka NATO by som videl skôr niekoho iného,“ povedal Kubiš pre Pravdu.

Debaty členských štátov na vysokej úrovni o nástupcovi Scheffera sa začnú koncom januára alebo začiatkom februára 2009, čo poskytne dostatok času, aby sa krajiny do aprílového summitu NATO dohodli na priechodnom kandidátovi. Podľa zistení Pravdy sa v aliancii okrem Kubiša spomína napríklad dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen a poľský minister zahraničných vecí Radoslav Sikorski.

Akú má Kubiš šancu, je podľa analytikov predčasné hodnotiť. „Výber nového generálneho tajomníka bude výsledkom mnohých diskusií a kompromisov, jeho nádeje si teraz netrúfam hodnotiť,“ podotkol pre Pravdu riaditeľ bratislavskej pobočky German Marshall Fund Pavol Demeš, ktorý za dobrú správu pre Slovensko považuje, že o Kubišovi sa takmer každý štvrťrok hovorí v súvislosti s obsadením významného diplomatického pos­tu.

Kubišovi by mohlo nahrať, ak sa výrazne zúži zoznam uvažovaných kandidátov. NATO si totiž na najbližšom summite pripomenie 60. výročie svojho vzniku a šíria sa vážne reči o tom, že jubileum využije na to, aby za nového generálneho tajomníka vybralo osobnosť z nového členského štátu. „Bolo by to logické rozhodnutie,“ poznamenal pre Pravdu britský politológ Robin Shepherd z londýnskeho Chatham House.

Shepherd za Kubišovu výhodu považuje jeho renomé: „Je veľmi uznávaný, má vysoké osobné kvality.“ Na druhej strane naznačil, že cestu k úspechu mu môže zatarasiť veľká otázka na Balkáne – Slovensko totiž nepatrí do prúdu štátov NATO, ktoré uznali kosovskú nezávislosť. „Bude dôležité zistiť, či sa Kubiš stotožňuje s názormi členov slovenskej vlády, ktorí odmietajú pojem samostatné Kosovo, čo môže znamenať jeho problém,“ zdôraznil Shepherd.

Hoci Kubiš sa doslovne vyjadril, že „obsadeniu kresla pre šéfa NATO neprikladám väčšiu váhu“, podľa jedného z nemenovaných zdrojov by sa mohol dočkať opaku: „Diplomacia býva o prekvapujúcich kompromisoch. Ak sa dvaja-traja nádejní kandidáti stretnú s neprekonateľnými pochybnosťami v nejakých členských štátoch aliancie, na rad môže prísť niekto široko prijateľný a Kubiš by taký bol.“

debata chyba