Bugár: Poniektorí noví politici sú schopní všetkého

Líder Mostu-Híd Béla Bugár nevie, čo by odpovedal Smeru, ak by jeho strana dostala pozvanie na rozhovory o budúcej vláde. Pre Most sú dôležité reformy a nevie, ako na ne Smer zareaguje a či bude chcieť zmeniť zákon o používaní menšinových jazykov.

23.10.2011 20:14
Bugár, Most Foto:
Predseda Mostu Béla Bugár.
debata

Koalícia mala dohodu, ako stabilizovať situáciu, ale Jozefa Kollára z SaS na prvýkrát nezvolila za podpredsedu parlamentu. Čo to znamená?
Niektorí kolegovia nevedia dodržať dohody. Naši túto dohodu dodržali. Tí, ktorí mali pochybnosti, či platí dohoda vzhľadom na fungovanie vlády do 10. marca, a SaS hovorila, že vie garantovať tri hlasy Obyčajných ľudí, tak mali možnosť ísť za pánom Sulíkom. Ja som za ním bol a ubezpečil ma, že všetko je v poriadku. Ľutujem to, lebo to, aby sme sa hádali o takýchto veciach, potrebujeme najmenej.

Prečo zostávajú ministri SaS vo vláde, hoci ich premiérka vyzvala, aby odstúpili, ak sú chlapi?
Prezident vyslovil názor, že podľa ústavy musí odvolať vládu, ale musí zabezpečiť aj jej chod, tak čakal riešenie. Spýtal sa, či je možnosť, aby sme problém vyriešili zmenou ústavy a aby mohol poveriť Radičovej vládu vykonávaním funkcie. V stredu sme sa pána Fica opýtali na poslaneckom grémiu na zmenu ústavy a on to odmietol. Tak sme začali hľadať iné riešenie. Našli sme ho a dohodli sme sa s SaS na podmienkach. Pán Fico najskôr odmietal zmenu, potom to prijal, potom to zase odmietal. Nemôžeme predsa nechať Slovensko v neistote.

S akým ponaučením ide Most do volieb?
Stále tvrdíme, že dohody musia platiť. Dôveryhodnosť je pre nás najdôležitejšia. Ďalšou podmienkou je zotrvanie Slovenska v Európskej únii. Musíme však prispieť k jej stabilizácii, zmene eurozóny a urobiť ďalšie veci.

SaS hovorí, že starých bardov v politike treba vymeniť. Súhlasíte?
Môžem na to povedať, že podaktorí noví politici sú schopní všetkého. Nový politik je schopný potopiť vládu, hoci 75 poslancov zo 79 sa rozhodne pre niečo, ale štyria povedia, že necúvnu a povalia dohodu. To, že je niekto mladý, neznamená, že je aj šikovný. Je to o tom, či vedia títo ľudia, čo je to zodpovednosť. Toto nie je nejaká eseročka, ale Národná rada, ktorá musí prijímať zodpovedné riešenia.

Aký je teda koaličný potenciál SaS?
Určite každý z nás bude rozmýšľať, či sa s touto stranou dá spolupracovať. Veď potopila vlastnú vládu.

Obstál Most-Híd vo vláde?
Myslím, že áno. Treba vidieť, že sme neskôr naštartovali rezort životného prostredia, lebo prezident zdržal jeho obnovenie. Nový minister sa snažil riešiť veci, ktoré ešte zdedil, a tie rabovačky, ktoré tam boli, nie sú.

Znížilo sa napätie medzi Slovenskom a Maďarskom vstupom Mostu do vlády?
O tom niet pochýb. Jednoznačne sa dá povedať, že predtým pre hocijaký malý incident vláda vybičovala emócie, zvolávala kvôli tomu bezpečnostné rady. Aj my máme teraz rôzne problémy. Orbánova vláda nám servírovala rôzne míny. Ako sme to riešili? Bolo niečo také, žeby sme vybičovali napätie? Minimálne sa dá povedať, že atmosféra sa zmenila v prospech pokojného spolužitia. Našou účasťou vo vláde sa podarili veci v prospech menšín a ukázalo sa, že sa nemusia báť. Naše problémy vyriešime vždy len na Slovensku v spolupráci so Slovákmi. Nemôže ich vyriešiť iný štát.

Prečo však maďarský Fidesz uznáva za partnera na Slovensku SMK?
To je jeho rozhodnutie. Myslím, že to vyplýva aj z toho, že SMK robí to, čo Fidesz chce. To je politika charakteristická pre vazalov. My máme voličov na Slovensku a našou povinnosťou je im pomôcť. Napríklad dotácia, ktorú dáva Maďarská republika každý rok pre školákov s vyučovacím jazykom maďarským, sa doteraz poskytovala cez nadáciu Pázmánya. Dostali ju združenia rodičov a pedagógov a využili to v prospech veci. Teraz to SMK, keďže tam nemala rozhodovaciu právomoc, rýchlo zmenila. Rodičia dodnes nedostali a peniaze, ale zaplatiť už museli. Vidieť, že ak aj do takýchto vecí silne zasiahne politika, aj s pomocou Orbána, výsledok nemusí byť dobrý.

Zasadný problém s dvojakým občianstvom sa nevyriešil. Nezlyhali ste ako strana?
Čo sme mohli urobiť? Rozbiť vládu nie je problém. Potom by sme neprijali ani zákon o používaní menšinových jazykov, nepresvedčili by sme partnerov, že treba rozšíriť cestu z južného Slovenska do Bratislavy a ľudia by sa nedostali rýchlejšie do hlavného mesta. Nepresvedčili by sme investorov, že na juh Slovenska treba priniesť pracovné miesta.

Dvojaké občianstvo bola zásadná vec. Nie ste sklamaný z prístupu koaličných partnerov?
Som sklamaný. Jednoznačne. V tomto však pán Dzurinda aj s pani premiérkou pomáhali najviac.

A KDH nepomáhalo?
Bohužiaľ, pán minister Lipšic mal také stanovisko, aké mal, potom sa horko-ťažko našlo nejaké riešenie, ale už neprešlo v parlamente. Za pôvodné riešenie nehlasovali matovičovci a poslanec KDH pán Procházka. Ľutujem, bolo by to bývalo vyriešené.

Neobávate sa, že bude opäť jednou z tém volebnej kampane maďarská karta?
Samozrejme, že sa bude využívať a predpokladám, že SMK tiež.

Vaším hlavným konkurentom bude SMK?
Určite, ak sa nedohodneme inak.

Pripúšťate dohodu s SMK napríklad na volebnej koalícii?
Zajtra (v sobotu, pozn. red.) máme republikovú radu. (Most-Híd na nej predvolebnú koalíciu s SMK vylúčil, pozn. red.)

Je reálna po voľbách vláda pravice?
Rozhodnú voliči. Ak budeme mať snahu ukázať alternatívu aj voči Smeru, tak je reálna.

Čo však odpoviete Smeru ako pravdepodobnému víťazovi volieb, ak vás osloví na rozhovory o budúcej vláde?
Pre nás sú veľmi dôležité reformné kroky. Ako bude na ne Smer reagovať? Vyhlásili, že zmenia zákon o používaní menšinových jazykov. Pokiaľ na toto nebudem mať odpovede, nemôžem odpovedať. Veľmi otvorene však hovorím, budeme sa snažiť posilniť pravicu.

Pred poslednými voľbami pravica hovorila Smeru nie, poviete to aj teraz?
Ak sa na tom dohodneme, tak áno.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba