Bývalého viceprimátora vyšetrujú pre korupciu

Takto si bývalý viceprimátor Žiliny Michal Horecký (SDKÚ) očistenie svojho mena zrejme nepredstavoval. Spor s bývalým poslaneckým kolegom Petrom Ničíkom, ktorého zažaloval za poškodenie dobrého mena a žiadal 50-tisíc eur, sa obracia proti nemu. Horeckého začala vyšetrovať špeciálna policajná jednotka zameraná na boj proti korupcii. Ide o priamy dôsledok súdneho sporu.

07.02.2011 15:45
Michal Horecký Foto:
Bývalý viceprimátor Žiliny Michal Horecký
debata (9)

Žilinská sudkyňa Jana Scholtzová podala v jeho priebehu oznámenie o pravdepodobnom spáchaní trestného činu. Viedli ju k tomu výpovede svedkov, ktorí sa postavili na obranu Ničíka a pod prísahou rozprávali o neférovom správaní Horeckého.

„Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie vo veci pre trestný čin nepriamej korupcie,“ informovala Andrea Dobiášová z policajného prezídia.

Súdny spor je dôsledkom e-mailu, ktorý v roku 2009 Ničík rozposlal členom poslaneckého klubu. „Veľmi ma mrzia správy o tom, že napríklad pýtaš peniaze a iné výhody pre seba od podnikateľov či iných osôb v situácii, keď títo ľudia potrebujú niečo od mesta Žilina,“ vyčítal v ňom viceprimátorovi.

Výpovede

Podnikateľ Ivan Gánoczy pred vlaňajšími komunálnymi voľbami na súde uviedol, že viceprimátor od neho žiadal 22 miliónov korún za vybavenie územného rozhodnutia k plánovanej stavbe. Horecký tvrdí, že Gánoczyho nepozná a nevie nič o mandátnych zmluvách, cez ktoré mali peniaze tiecť. Trestné oznámenie pre krivú výpoveď, ktoré naňho podal, vyšetrovateľ v decembri zamietol.

„Mala som informácie, že pri predajoch pozemkov a nehnuteľností, ktoré schvaľovalo zastupiteľstvo, dochádzalo k prieťahom,““ uviedla v januári na súde exposlankyňa Soňa Turčányiová. Na začiatku roku 2009 prišiel podľa jej slov za ňou Marián Prievozník, ktorému zastupiteľstvo schválilo predaj pozemku. Sťažoval sa, že podpis kúpnej zmluvy sa naťahuje a podnikateľ spriaznený s mestom pýta od neho tri milióny korún.

Po tom, čo poslankyňa navštívila viceprimátora, mesto odrazu odkladanú kúpnu zmluvu podpísalo. „Vzhľadom na charakter, ktorý to nabralo, a isté rodinné vzťahy, nechcem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal pre Pravdu Prievozník. Podľa informácií denníka je priateľom Horeckého otca.

Podnikateľ Vladimír Vydra v januári na súde opísal, ako v spolupráci zo zahraničným investorom pripravoval v Žiline viac ako poldruhamiliardovú (v korunách) investíciu. K vlastným pozemkom s rozlohou štyri hektáre potreboval prikúpiť 528 štvorcových metrov od mesta. Odbor hlavného architekta mu najprv vydal kladné stanovisko, neskôr názor zmenil. Šéf odboru Martin Pavelek mal Vydrovi povedať, že rozhodnutie „padlo zhora“ a zaviedol ho za Horeckým.

„Po diskusii prišiel od pána Horeckého návrh, aby som sa nebál, že sa celý projekt zrealizuje, ale že on by rád s nejakou eseročkou do toto vstúpil,“ povedal Vydra sudkyni. Pozemok, ktorý mal ocenený na 480 korún za štvorcový meter, mu bol ochotný Horecký predať cez túto firmu za 1 500 korún za štvorcový meter. Projekt obchodného centra sa nakoniec v Žiline nezrealizoval.

Odchod z politiky

„Som rád, že to Úrad boja proti korupcii berie vážne,“ zareagoval na správu o začiatku trestného stíhania Peter Ničík. Neteší ho, že veci, ktoré sa mali riešiť v rámci poslaneckého klubu, sa pre Horeckého žalobu dostali do médií. „Táto kauza môže zatieniť kus dobrej práce, ktorú sme v Žiline urobili, a pomohla k tomu, aby tu v komunálnych voľbách vyhrala ľavica,“ hovorí nezávislý poslanec.

Michal Horecký na trestné stíhanie reagovať nechcel, podľa jeho slov mu zatiaľ nebolo nič oficiálne oznámené. K slovám Turčányiovej a Vydru, ktoré na januárovom pojednávaní prešiel mlčaním, sa chce súdu vyjadriť písomne. Ďalšie trestné oznámenia pre krivú výpoveď nepodal. „Predpokladám, že sa to teraz bude riešiť všetko naraz, keď sa tým bude zaoberať Úrad boja proti korupcii,“ zdôvodnil.

Horecký, ktorý v komunálnych voľbách nekandidoval, bude onedlho v straníckych voľbách obhajovať post predsedu miestneho zväzu SKDÚ. Krajský šéf strany Ivan Chaban hovorí, že sa postaví za jeho odchod.

9 debata chyba