Čakať na penziu? Väčšina do nej uteká skôr

Čakať na starobný dôchodok sa ľuďom na Slovensku nechce. Za posledné štyri roky ich odišlo do predčasnej penzie o 35-tisíc viac ako do riadneho starobného dôchodku. Aj preto sa pravidlá pre skorší odchod do penzie zrejme znova sprísnia.

30.08.2008 10:24
Dôchodok, dôchodcovia Foto:
Ilustračné foto
debata

„Chceme sa tým na sociálnom výbore zaoberať. Tam, kde ľudia neodchádzajú do predčasnej penzie zo zdravotných dôvodov, prípadne preto, že si nevedia nájsť prácu, by sa mali podmienky sprísniť. Treba zabezpečiť, aby nebolo možné odísť do skoršej penzie a popritom normálne pracovať ďalej. Takých špekulantov je stále dosť,“ reagoval predseda sociálneho výboru v parlamente Jozef Halecký (HZDS).

Sociálna poisťovňa priznala od roku 2004 do júla 2008 cez 83-tisíc riadnych starobných dôchodkov, ale až 118-tisíc predčasných starobných dôchodkov. Kým zákon nedovoľoval prestať pracovať prv, ako sa človek dožije dôchodkového veku, odchádzali do skoršej penzie väčšinou len baníci. Za štrnásť rokov – od roku 1989 do roku 2003 – ich bolo 178-tisíc. Teda 2,3-krát menej v prepočte na jeden rok.

Výhodou dnešných predčasných dôchodcov je, že môžu poberať dôchodok a súčasne aj zárobok. V praxi sa stáva, že takýto penzista ani neprestane pracovať, len mu k platu pribudne ešte aj dôchodok.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny už minulý rok navrhovalo zrušenie súbehu poberania predčasného starobného dôchodku a zárobku. Poslanci však s tým nesúhlasili, napokon schválili len miernejšie sprísnenie predčasných dôchodkov. Po novom je možné priznať ho najviac dva roky pred dovŕšením dôchodkového veku. Zároveň sa výsledná penzia kráti každému predčasnému dôchodcovi, čo predtým nebolo.

„V prípade dosiahnutia celospoločenskej a politickej zhody je ministerstvo práce pripravené vypracovať návrh na úplné zrušenie tohto inštitútu,“ vyhlásil tlačový odbor rezortu práce. Koaličným poslancom však stačí, keď nebude možné prejsť do predčasnej penzie a popri nej ďalej zarábať.

Predčasné dôchodky sú pre Sociálnu poisťovňu zatiaľ finančnou záťažou. Za prvý štvrťrok 2008 zaznamenala zvýšenie výdavkov o 270 miliónov korún. Za celý rok 2008 ju predčasné dôchodky môžu vyjsť ešte o pol druha miliardy korún drahšie. Z rovnakého dôvodu sa sprísnenie podmienok chystá aj v Čechách. Tam do predčasnej penzie odišlo už okolo 300-tisíc ľudí.

„Od januára 2010 dôjde k postupnému zvyšovaniu dôchodkového veku i k predlžovaniu doby, keď sa dá odísť do predčasného starobného dôchodku. Bude sa to týkať tých poistencov, ktorých dôchodkový vek bude vyšší ako 63 rokov. Do predčasného starobného dôchodku budú môcť odísť najskôr v 60 rokoch. Po dosiahnutí dôchodkového veku 65 rokov bude teda možný skorší odchod do penzie až o päť rokov skôr,“ naznačil pre Pravdu Petr Šulek z tlačového oddelenia českého ministerstva práce.

V Nemecku má na skoršiu penziu nárok občan nad 60 rokov, ktorý je poistený najmenej 35 rokov. V čase žiadosti musí byť nezamestnaný. Ak je bez práce dlhšie ako dva roky, môže odísť do dôchodku už ako 58-ročný. V Poľsku má nárok na predčasný dôchodok občan od 55 rokov, ak bol 20 rokov poistený. V Maďarsku je skoršia penzia dosiahnuteľná už 5 rokov pred dovŕšením dôchodkového veku. Poistený však musí byť 34 až 38 rokov.

debata chyba